Afrodizyak nedir?

30.12.2020
990
Afrodizyak nedir?

Afrodizyak nedir? sorusu bir çoğumuzun aklını kurcalıyor gelin detaylara yakından bakalım. Afrodizyak, cinsel ilgiyi ve arzuyu artırması beklenen bir madde veya faaliyettir. Tarih boyunca pek çok madde afrodizyak olarak kullanılmıştır ve bazı kültürler, izleyiciyi uyandırmak amacıyla kadın formunun güzelliğini vurgulayan danslar gibi kendi ritüellerini geliştirmiştir. Bu şekilde kullanılan maddelerin etkinliği bir tartışma konusudur, çünkü üzerlerinde çok az bilimsel çalışma yapılmıştır. Gergedan boynuzu gibi bazılarının nesli tükenmekte olan hayvanları yok olma riskiyle karşı karşıya bırakması daha büyük bir endişe kaynağı.

Çikolata Afrodizyak olarak kabul edilir

Terim, Yunan duygusallık ve aşk tanrıçası Afrodit’ten geliyor. Yunanlılar cinsel hazzı afrodizi olarak adlandırdılar , bu yüzden bu deneyimi artıran bir maddeye bu adın verilmesi mantıklı duruyor. Cinsel ilgiyle ilişkili birçok modern yiyecek, eski zamanlardan beri bu şekilde kullanılmış ve cinsel deneyimleri geliştirmeye neredeyse evrensel bir insan ilgisini göstermektedir.

Roka , sarımsak , hardal ve kuşkonmaz gibi bazı şaşırtıcı yiyecekler de dahil olmak üzere birçok gıda afrodizyak olarak kabul edilir . Bazı kültürlerde, belirli bitkilerin tüketilmesinin cinsel isteği artırması beklenir ve birçok toplum da bu amaçla hayvansal ürünler reçete eder. Bazı durumlarda, bu besinler “sempatik sihir” denen örneklerdir ve şekillerine veya geldikleri hayvanların özelliklerine göre seçilirler. Örneğin kaplan penisi ve gergedan boynuzu, bu hayvanlar erkeksi ve güçlü oldukları için kullanılır.

Bazı klasik örnekler arasında çikolata, incir, anason , badem , istiridye, bal , vanilya , şarap ve yer mantarı bulunur. Bu yiyeceklerden bazıları, şarapta olduğu gibi açıkça psikoaktif etkilere sahiptir ve diğerleri, incir gibi düşündürücü şekillere sahiptir. Bu yiyeceklerin çoğu da egzotikti ve kullanıldıkları kültürlerde bir noktada maliyetliydi, bu da zenginlik ve güç gösterilerinin bazı insanlar için cinsel açıdan uyarıcı olabileceğini düşündürüyordu. Birçoğunun sarhoş edici ve çekici kokuları da vardır.

Ananas, muz ve birçok çilek gibi meyveler de afrodizyak olarak kullanılır, belki de alay etme oyununda elle beslenebildikleri için. Küçük hindistan cevizi ve zencefil gibi pek çok baharat da bu şekilde kullanılır, çünkü bir yemeği ve takip eden işlemleri renklendirir. Şaşırtıcı afrodizyaklardan biri de avokadodur ; Avokado ağacı için Nahuatl kelimesi ahuacuatl’dır ve “testis ağacı” anlamına gelir ve daldaki avokadonun düşündürücü şekline atıfta bulunur.

Pek çok psikoloji öğrencisi, afrodizyakların aslında plasebo etkisi ilkesi üzerinde çalıştığına inanmaktadır. Esasen, insanlar çalışmalarını beklerler, öyle yaparlar. Bununla birlikte, tüketici bir uyuşturucuyu aldığının farkında olmasa bile öforik ve uyarılmış durumlara neden olduğu görülen bazı psikoaktif ilaçlarda durum kesinlikle böyle değildir. Bir randevuda bu yiyeceklerin tadını çıkarmamak için hiçbir sebep yok; çoğu lezzetli ve aynı zamanda oldukça sağlıklıdır ve elle yenen yiyecekler kesinlikle havayı ayarlayabilir.

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı