Anne Sütü Mü Yoksa Ek Gıda Mı Tercih Edilmelidir?

25.12.2021
493
Anne Sütü Mü Yoksa Ek Gıda Mı Tercih Edilmelidir?

Anne Sütü Mü Yoksa Ek Gıda Mı Tercih Edilmelidir?

Anne sütü mü yoksa ek gıda mı tercih edilmelidir? Bebeğinizi 2 yaşına kadar anne sütü ile, sonrasında eksik veya yetersiz ise doktorunuzun tavsiyesi ile sütle besleyebilirsiniz.

Anne sütüne ek besinler altıncı aydan sonra verilir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeği bu dönemde vitamin, mineral ve demir ihtiyacının tamamını sütünden karşıladı. Altıncı aydan sonra 2 yaşına kadar buluşmaya devam eder. Altıncı aydan sonra beslenmenizi destekleyen besinlere geçiş yapmaya başladınız. Peki ek gıdalara geçiş emzirme alışkanlıklarını nasıl etkiledi?

Bebeğinizi ek gıdalara geçiş yapmak, anne sütüne olan ilginizi azaltmanız gerektiği anlamına gelmez. Ek gıdalar bebeklerin anne sütünden aldıkları vitamin ve mineralleri sadece ilk birkaç ayda desteklese de anne sütü önemini korumaktadır. Çünkü anne sütü ilk 6 ayda olduğu gibi bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler. Anne sütü sadece mide-bağırsak enfeksiyonları, diyabet, solunum yolu enfeksiyonları, astım ve obezite riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut enfeksiyonları vücuttan uzak tutar. Bütün bunlar, 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmenin çocuğun beslenmesinde büyük rol oynadığını ve ek besinlerin destekleyici olduğunu gösteriyor.

Bebeğinizin dışkısının rengi ve yoğunluğu da katı gıdalara geçiş sırasında değişiklik gösterebilir. Bebeklerde dışkının rengi ve yoğunluğu bize çok şey anlatır. Bebek kakası yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı veya siyah gibi çeşitli renklerde olabilir. Bazı renkli kakalar tamamen normal olsa da, bazı renkli kakalar doktor konsültasyonu gerektiren durumların bir işareti olabilir. Dışkı yoğunluğu, bebeklerde kabızlık veya ishal gibi durumlara dair ipuçları verebilir. Bebeğinizin kakasını izlemenize yardımcı olmak için uzmanlarla birlikte “Kaka İzleme Aracını” tasarladık. Bebeğinizin kakasının bir fotoğrafını yükleyerek testi saniyeler içinde tamamlayabilirsiniz, böylece bebeğinizin dikkat etmeniz gereken gelişiminin belirtilerini görebilirsiniz. Sonuçlarınıza bağlı olarak, gerektiğinde bir doktora görünebilirsiniz.

Bebeğin 6 Ay Sonra Anne Sütüne İhtiyacı Var

Bebeğin anne sütü ihtiyacı ek gıdalara geçtikten sonra azalmaz. Anne sütü, 6-8 ay arasında bebeğin günlük beslenme ihtiyacının en az %70’ini karşılamalıdır. 9-12 ay arası bebekler için bu oran %50 anne sütü ve %50 katı gıda olmalıdır. 1-2 yaşında bebeğin günlük beslenme ihtiyacının %40’ı anne sütü olmalıdır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı