Aşk Nedir? Sevgi Nedir?

02.01.2021
958
Aşk Nedir? Sevgi Nedir?

Aşk, birine ve bunun sonucunda ortaya çıkan duyguya karşı yoğun bir çekim hissidir. Sevgi kelimesi birçok millet ve dinde farklı yorumlanır. Bütün bunlar aileye (baba, anne, kardeşler, oğul, kız), arkadaşlar ve çiftlere atfedilebilir. Aşk farklıdır. Aşktan bencil olmayan şeyler elde ederiz. Sevilen birini mutlu görmek, sevilen birinin mutluluğudur. Avrupa’da kırmızı kalp sevginin sembolüdür. Hala tüm dünya için bir sevginin sembolüdür.

Bu sefer çiftin aşkından bahsedeceğim. Bazen nedenini bile bilmediğimiz birine aşık oluruz. Sonuç olarak, onunla olmayı tercih ediyor ve başka bir şey düşünmüyor. Bu durumda kişinin nerede çalıştığı, kaç yaşında olduğu ya da kim olduğu önemli değildir, onu herkesten daha çok çeker. Bilim adamlarının bu güçlü insan duygusu hakkında söylediklerine bir göz atalım. 

Dr. Sternberg’in aşk tanımına göre aşk, aşağıdaki iletişim biçimleriyle kendini gösterir. Bunlar şunları içerir: 

1. Fiziksel temas veya yakınlık

2. Romantik aşk veya fiziksel bağlantı + tutku

3. Ortaklık veya fiziksel temas + birbirine bağlılık

4. Tek başına tutku ve tutku + birbirine bağlılık

5. Tutku yoktur, sadece birbirine bağlılık yoktur, aynı zamanda doğru bir sevgi türü de vardır, birbirleriyle, birbirleriyle, birbirleriyle, birbirleriyle, birbirleriyle, birbirleriyle, birbirlerine bağlı bir ilişki.

Scott Peck’in teorisine göre aşk, kişinin kendi iradesinden ziyade eşinin ruhsal iyiliği için yaşama arzusudur. Böyle bir durumda sevgili, kişisel gelişim, yaşamdaki amaç, sıkı çalışma ve aşka koşulsuz bağlılık gibi birçok avantaja sahiptir. Başka bir deyişle, doğru romantik ilişki içindeyseniz, bu aşk, insan vicdanınız açısından kim olduğunuzu ve kim olduğunuzu geliştirir. Bunu yapamazsan bu aşk olmayabilir.

Sevmek:

– Diğer kişiyi tanıyın

– Kendine iyi bak

– Eşinize bağlılık

– Her zaman saygı

– Kusurları kabul etmek veya zayıflıkları olduğu gibi kabul etmek

– Plana uygun olarak kimin ve kimin gelişmesine bağlı olmak.

Bir zamanlar tanımadığınız insanların şimdi olmadan olmayı hayal edemeyecekleri o tuhaf duygu hakkında ne düşünüyorsunuz? Ne zaman aşık olduğumuzu söyleyemeyiz ama birini herkesten daha çok sevmeye, korumaya ve onunla ilgilenmeye başlarız. Size insanların neden birbirlerinden hoşlandığını anlatayım. Şu soruyu yanıtlamaya çalışın: “Sizinle aynı duygulara sahip kişiden daha mı çok etkileniyorsunuz, yoksa farklı duyguları olan kişiye daha mı ilgi duyuyorsunuz?” Bu sorunun cevabını bulmak kolaydır. Çünkü arkadaşlarınız arasında sizden tamamen farklı hiç kimse yok. Var olduğunu varsayarsak, bu arkadaşlığın uzun sürmesi için bir dayanak yoktur. Benzer şekilde, bir çift çok farklıysa, ilişkileri uzun sürmez. Sevginin gücüyle kişi değişir, yumuşar ve psikolojik olarak güçlenir.  

Birine ne zaman, neden veya neden aşık olduğunuzu açıklamanız istense, nasıl yanıt verirsiniz? Muhtemelen çoğumuz “bilmiyorum” diyecek. Bir de insanların çekiciliğini etkileyen faktörler var.  

–  Yakınlık:  Örneğin, eğer öğrenciyseniz, yanınızda oturan adam diğerlerinden daha samimi hissedecektir. Ya da her gün tanıştığınız bir komşu veya genç bir adam olabilir. Ama etrafındaki herkesten etkilendiğini söylemedi. Sadece biriyle sık sık karşılaşırsanız, ondan daha çok etkilenirsiniz.

–  Sık iletişim:  Biriyle ne kadar sık ​​iletişim kurarsanız, ondan o kadar hoşlanırsınız. 

–  İletişim kurma umudu:  İki gruba karşı cinsten birinin resmini içeren bir anket verilir, bir grup bu kişiyle gelecek hafta tanışacağınızı söyler ve diğer grup onunla tanışacağınızı söylemeden bu kişiyi okumalısınız. Sonunda, kişiyi ne kadar sevdiği sorulduğunda, onunla tanışacağını söyleyen bir grup, onu sevdiğini söyledi.

–  O kişi hakkında sık sık yapılan konuşmaları dinlemek:  Basit bir örnek vermek gerekirse, hemen yeni bir şarkıyı ne sıklıkla seviyorsunuz? İlk başta kulağa hoş gelmiyor ama ne kadar çok dinlerseniz o kadar çok seversiniz. Çok dinledikten sonra sıkılırsınız ama yine de şarkıyı zor duyduğunuzdan daha çok beğenirsiniz. Yani birisini defalarca duyduğunuzda, o kişiyle ilgilenmeye başlarsınız.

–  Uygunluk  Herkes gelecekteki eşlerinden kendi kriterlerini bekler. Çocuk sahibi olmak, mali açıdan bağımsız olmak, kötü alışkanlıklara sahip olmamak vb. Mümkündür. Bu kriterler zamanla değişir. Üç çocuğu olan bir kişinin boşandığını varsayarsak, başka bir çocuk sahibi olmak istemediği açıktır. Ancak kriterler listeniz 3-4 kilit noktayı geçmemelidir. Listeniz 8 veya 12 maddeden oluşuyorsa, çok yüksek profillisiniz demektir. Kriterlerinizi tam olarak karşılayan birini bulmanın zor olduğunu anlayın. 

–  Benzerlik:  Geceleri evde dinlenmeyi seviyorsanız, gece ayrılan biriyle kalmayı kabul eder misiniz? Bir çiftin benzer hobilere ve ilgi alanlarına sahip olması çok önemlidir.

–  Karşılıklı ilgi:  Birinin size iyi geldiğini duyduğunuzda, ona daha fazla ilgi göstermeye başlarsınız. Gözünüze çarpacak ve size nazik davranmaya başlayacak. 

–  Görünüş:  “Ben sadece insanların kalplerini görüyorum” diyenler var. Bununla birlikte, araştırmacılar bebeklerin bile yakışıklı birine bakma olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Tersine, eğer insanlarla dolu bir salon toplarsak ve içine somurtgan suratı olan birini koyarsak, kimse o kişinin yanına oturmak istemeyecektir. Bu, New York metrosunda yapılan deneylerle doğrulandı.

Aşk sadece kişinin görünüşünden değil, aynı zamanda tutumundan, konuşmasından ve birini tanıma arzusundan da etkilenir. En önemli şey görünüş. Sevilen birinin her eylemini gözlemlemek, beslemek ve değer vermek sevgidir. Her zaman bir arada olmayı, onun çıkarlarına değer vermeyi, uzlaşmayı, ilgilenmeyi, ilgilenmeyi istemek aşktır. Sevgiyi sadece bir duygu olarak tanımlamanın bir anlamı yok. Çünkü bu duygu bizi sadece çok güçlü kılmakla kalmaz, aynı zamanda hayattaki birçok engeli aşmamızı sağlar. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilen, size ihtiyaç olduğunu hissettiren, sizi olduğunuz gibi kabul eden ve sizi tamamen kabul eden biri varsa tereddüt etmeyin. Sevgiler, yakın arkadaş gibi arkadaş olabildiğinde, bir çiftin ilişkilerinde bir avantaj olabilir. Birlikte gülün, birbirinizi affedin ve uyum içinde yaşamaya çalışın. Herkesin sevgiye ihtiyacı vardır. Ayrıca asla pes etmeyin. 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı