Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

27.01.2021
987
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
  • Bakteriler nedeniyle burunda siyah noktalar görünebilir.
  • Gözenekler tıkalı ve teknik olarak bir tür sivilce.
  • Peeling onlardan kurtulmamızı  sağlayabilir.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Hiç şüphe yok ki: Siyah noktalar bir acı olabilir. Bunlar, görünüşte ortadan kaldırılması imkansız görünen koyu renkli küçük lekelerdir ve her zaman yüzünüzün ortasında – daha spesifik olarak burnunuzda – ortaya çıkıyor gibi görünürler. Ama bunlar ne? Massachusetts’te bir dermatolog olan Papri Sarkar , INSIDER’e verdiği demeçte , siyah noktaların (açık komedonlar olarak da bilinir) bir tür sivilce olduğu ortaya çıktı .

“Bunlar sebum (yüzümüzdeki bezlerin oluşturduğu doğal yağ), kir, deri hücreleri ve bakterileri toplayan tıkanmış gözenekler veya saç kökleridir.” Gözeneklerinizdeki gunk havaya açıldığında oksitlenir ve yüzey siyaha döner – sonuçta siyah nokta oluşur. Ama neden yüzünüzün geri kalanında değil de her zaman burnunuzda görünüyorlar? Sarkar, bunların hepsinin petrolle ilgili olduğunu söyledi. “[Siyah noktaların] burun üzerinde oluşma olasılığı daha yüksektir çünkü burunda çok sayıda bez vardır” dedi. “Yüzün geri kalanından daha fazlasına sahip, zaten vücudun geri kalanından daha fazla yağ bezine sahip.”

Sarkar, burnunuzdaki her siyah noktanın siyah nokta olmadığını kaydetti. Bazılarının siyah noktalara benzeyen yağlı filamentler olabileceğini söyledi.

“Yağ filamentleri gözeneklerinizin içindedir ve sebumun gözeneklerden çıkmasına ve cildinizi yağlamasına yardımcı olur” dedi. “Sebasöz filamentler, katı ve sıvı yağlarla dolup koyu göründüğünde görünür hale gelebilir. Siyah noktalardan daha doğrusal ve çıkarılması daha kolaydır.”

 

siyah nokta
Tüm siyah noktalar aslında siyah nokta değildir. 

Öte yandan siyah noktaların çıkarılması zordur çünkü burnunuzdaki derinin altındadır. Sarkar, “Siyah noktalar sert olduğundan ve gözeneklerin içine hapsolduğu için ‘fırçalanamaz’ veya yıkanamaz.” Dedi. “Çoğu zaman, çıkarılmaları gerekir.”

Ancak çıkarılsalar bile geri gelmeye devam edebilirler çünkü burnunuz – tüm yağ bezleriyle birlikte – yağ salgılamaya devam edecektir.

Öyleyse siyah noktalardan sonsuza kadar kurtulmak mümkün mü? Evet,  ama sabır gerektirecek.

“Gözeneklerinizin tıkanmasını engelleyen gerçek siyah noktalara sahipseniz, onları önlemeye yardımcı olur. Bunu yapmanın en basit yolu, özellikle terlemişseniz yüzünüzü günde bir kez yıkadığınızdan emin olmaktır.”

Ayrıca siyah noktalardan uzak durmak için evde birkaç ilaç denemeyi önerdi. Peeling, kir ve birikintilerin temizlenmesine ve tıkanmış gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Sarkar, kimyasal bir peeling veya fiziksel (bir bez veya hatta esmer şeker gibi) kullanmanın işe yarayacağını söyledi.

Bunu glikolik asit veya salisilik asit gibi topikal bir asit kullanarak ekledi. Başka bir seçenek mi arıyorsunuz? Sarkar, retinoidlerin iyi çalıştığını söyledi. “Bunlar A vitamini türevleridir ve hücre yenilenmesine (veya pul pul dökülmesine) neden olur, bu nedenle ölü deri hücrelerinin gözeneklerinizi tıkaması daha az olasıdır” dedi. Sarkar, bu tedavilerin hiçbiri sizinle konuşmuyorsa, benzoil peroksitin her zaman bir seçenek olduğunu söyledi. “Biraz daha derine iniyor ve antibakteriyel özelliklere de sahip.”

 

peeling
Peeling, evde iyi bir çözümdür. 
 

Sarkar, siyah noktalarınızı temizlemek için bu tedavilerden herhangi birini deneyecekseniz, bunların kurutulabileceğini veya tahriş olabileceğini aklınızdan çıkarmamasını söyledi. “Temizleyicinizi ve nemlendiricinizi buna göre ayarladığınızdan emin olun,” dedi. “Cilt çok kurursa, daha fazla yağ ürettiği düşünülür ve bu da sizi kuru ve yağlı yamalı, akneli bir cilt döngüsüne sokabilir.”

Ancak burnunuzda siyah noktalar görmekten bıktıysanız ve en kısa sürede onlardan kurtulmak istiyorsanız, onları çıkarmak için bir dermatoloğa görünün.

Sarkar, “Siyah noktalar küçük kistler gibi olduğu için çıkarılabilir.” Dedi. “Bunu yapmanın en güvenli yolu, dermatoloğunuzun ofisinde olmaktır, bu nedenle temizdir ve onları tedavi ederken daha az iltihap üretir. Çok fazla iltihaplanma olduğunda, siyah nokta, sivilce veya yara izi.”

Kaynak; Yabancı

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı