Çocuklarda İnternet Bağımlılığı sorunu!

13.01.2021
484
Çocuklarda İnternet Bağımlılığı sorunu!

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı Ebeveynler için Tehlike Saçıyor!

Bugün çocukların karşılaştığı zorluklardan biri İnternet bağımlılığıdır. Bir zamanlar arkadaşlarıyla aktiviteler yapmak, kitap okumak veya TV izlemek için yaşayan çocuklar kendilerini İnternet bağımlısı buluyorlar, sanal etkinlikleri ev ödevlerinin, gerçek hayattaki sosyal etkileşimin ve hatta uykunun üzerine yerleştiren bir zihniyette kapana kısılmış durumda.

Birçok ebeveyn, çocuklarının gerçek dünya yerine çevrimiçi zaman geçirme konusundaki yoğun arzuyla mücadele etmelerine yardımcı olmanın yollarını arıyor. Bir Hint haber makalesi , çocuklarının bilgisayar bağımlısı olup olmadığını ve varsa bağımlılıkla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek isteyen ebeveynler için tavsiyeler sunar.

Çocuklarınız, bilgisayar kullanmadıkları zaman endişeli veya dalgın görünüyorsa, daha önce keyif aldıkları etkinliklere ilgilerini yitirmişse, çevrimiçi oyun oynamak için geç kalıyorlarsa veya sosyal ağ sitelerinde bulunuyorsa, düzensiz uyku düzenleri varsa, İnternet bağımlılığı çekiyor olabilir , gerçek hayattaki arkadaşlardan daha fazla sanal arkadaşa sahip olmak veya önemli okul çalışmalarını çevrimiçi olmayı ihmal etmek.

Çocuklarınız İnternet bağımlılığından muzdaripse, önce bir sorundan kaçmak için çevrimiçi ortamda bu kadar çok zaman geçirip geçirmediklerini öğrenmeye çalışın. Yalnız, üzgün, sıkılmış veya öfkeli olanlar, genellikle duygularından uzaklaşmak için çevrimiçi olurlar. Bilgisayarları evin ortak bir alanına taşıyın ve İnternete bağlanan mobil cihazların kullanılabileceği yerlere kısıtlamalar getirmeyi düşünün. Bilgisayar için bir parola belirleyin, böylece çocuklar İnternet’e izinsiz erişemezler. Ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi olarak geçirebilecekleri zamanı sınırlamasına yardımcı olan programlar son derece faydalıdır.

Ebeveynlerin, çocuklarının çevrimiçi süresini makul uzunlukta tutmak için atabilecekleri bazı yaratıcı adımlar vardır. Haber makalesinde bahsedilenler şunlardır: Oyun Süresi Sınırı, iPad’lerde / iPhone’larda zaman sınırlarına ulaşıldığında alarm veren bir uygulama;  Facebook etkinliklerini izleyen bir uygulama olan Minor Monitor. Daha geleneksel bir seçenek olan Aile Koruma Şifresi’nin zaman kontrolleri de harika bir araçtır.

Hangi adımları atarsanız atın, umut olduğunu bilin. Bir rol model olun ve bilgisayar zamanınızı sınırlayın. İhtiyacınız olursa yardım isteyin. Kaynaklarınızı kullanın ve çocuklarınız kısa sürede İnternet bağımlılığından kurtulma yolları için yola çıksın.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı