Çocukların Odaklanma Ve Konsantrasyonu Nasıl Geliştirilir?

10.01.2021
450
Çocukların Odaklanma Ve Konsantrasyonu Nasıl Geliştirilir?
Çocukların Odaklanma Ve Konsantrasyonu Nasıl Geliştirilir?

Pek çok öğrenci, özellikle küçük çocuklar, hem evde hem de sınıfta görevlere odaklanmakta zorlanır. Çocukların doğal olarak çok fazla enerjisi vardır – bu enerji, öğrenme ve bilgiyi muhafaza etme yeteneklerini engelleyen konsantrasyon güçlüklerine yol açabilir.

Ebeveynlerin, çocuklarının ADD / DEHB gibi bir rahatsızlığı olabileceğinden endişelenmeleri doğaldır. Odaklanma ve özdenetim, çocukların öğrenmesi (ve uygulaması) gereken becerilerdir; bu becerilerin eksikliği, mutlaka bir öğrenme güçlüğüne işaret etmez. Bu sadece çocuğunuzun konsantrasyon becerilerini geliştirmek için gerekli adımları atması gerektiği anlamına gelir.

Çocuğunuzun konsantrasyonunu nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin ve çocuklar için konsantrasyon ipuçları ve egzersizlerle odaklanın.

KONSANTRASYON VE ODAKLANMA SORUNLARI: İZLENECEK İŞARETLER

Çoğu çocuk bir noktada konsantrasyon sorunları yaşar. Çocuklar okulda ilerledikçe bu doğal bir ilerlemedir ve daha uzun süre odaklanmaları gerekir. Sonuç olarak, çocuğunuzun odaklanmakta zorlandığını gösteren işaretleri izlemek önemlidir, böylece sorunu iyileştirmek için birlikte çalışabilirsiniz.

En yaygın uyarı işaretlerinden bazıları şunlardır:

 • Uzaya bakmak
 • Bir düşünce silsilesini sürdürememe
 • Tekrarlanan yönlere ihtiyaç var
 • Kıpır kıpır
 • İle konuşulduğunda dinlememek

İPUÇLARI, OYUNLAR VE ÇOCUK KONSANTRASYON EGZERSİZLERİ

Bu çocuğunuza benziyorsa, konsantrasyonu artırmaya ve çocuğunuza nasıl odaklanılacağını öğretmeye yardımcı olacak bir dizi odaklanma alıştırması ve oyunu vardır.

Çocuğunuzun dikkat süresini ve sınıfta odaklanma becerisini geliştirmek için şu ipuçlarını, oyunları ve konsantrasyon egzersizlerini deneyin:

KONSANTRASYON İPUÇLARI

   1. Dikkatinizi dağıtmayan bir ortam hazırlayın

  Çocuğunuzun odaklanması gereken zamanlarda aletleri ve elektronik cihazları kapalı tutun. Bu, dikkatinin başka bir yere kaymasına neden olmadan elindeki göreve konsantre olmasına yardımcı olacaktır.

   1. Gerekli malzemeleri ulaşılabilir tutun

  Çocuğunuzun etkinliği için gerekli olan her şeyi kollarının içinde tutun. Bu, çocuğunuzun işinin ortasında kalkıp bir şeyler toplamaya ihtiyaç duymasını önler.

   1. Bir rutine bağlı kalın

  Düzenli bir rutin, çocuğunuzun ne zaman oyun oynayacağını ve ne zaman ders çalışıp odaklanacağını anlamasına yardımcı olacaktır.

   1. Aralar vermek

  Özellikle küçük çocuklar için ders çalışma ve ev ödevi söz konusu olduğunda molalara izin vermek önemlidir. Bu, çocuğunuza tekrar odaklanmadan önce hem fiziksel hem de zihinsel olarak yenilenme şansı verir.

  KONSANTRASYON OYUNLARI VE AKTİVİTELERİ

   1. Hafıza oyunları

  Eşleştirme kartları gibi hafıza oyunları çocuklar için popüler bir konsantrasyon oyunudur. Bu etkinlikler, bir çocuğun kelimelere, görsellere veya sinyallere odaklanma ve ezberleme becerisine dayanır. Bu, konsantrasyonu eğlenceli ve uygulaması kolay bir şekilde oluşturur.

   1. Bulmacalar

  Bulmacalar, her yaş için çalışan harika çocuk konsantrasyon egzersizleridir. Öğrenciler hızla problemi çözmeye veya bir çözüm bulmaya kendini adamış, bu da büyük ölçüde geliştirilmiş odaklanma ve konsantrasyon becerilerine yol açar.

   1. Zamanlanmış aktiviteler

  Zamanlanmış oyunlar ve aktiviteler, öğrencileri belirli bir zaman çerçevesinde belirli bir göreve odaklanmaya teşvik eder. Zaman sınırları oluşturarak, çocuklar dikkatlerini odaklı tutma pratiği yapabilir ve ebeveynler sınırı izleyebilir ve sürekli olarak artırabilir, böylece dikkat süresini geliştirebilir. Bu faaliyetler, çocuğunuzun odaklanma becerilerinin gelişip gelişmediğini ve hangi oranda geliştiğini belirlemede özellikle yararlıdır.

   1. Yemek pişirme faaliyetleri

  Yemek yapmak, çocukları odaklanmaya, talimatları takip etmeye ve bir tarifi baştan sona başarıyla tamamlamaya teşvik eden harika bir aktivitedir. Evde çocuğunuzla yemek pişirmek, bir göreve odaklanmayı ve bağlılığı öğretmenin harika bir yoludur.

   1. İnşaat faaliyetleri

  İster kartlardan bir ev inşa etmek ister yapıştırıcı ve çubuklardan gökdelenler yapmak olsun, inşa faaliyetleri çocukların odaklanmalarına ve onları tatmin edecek bir şey yaratmak için bireysel olarak çalışmalarına yardımcı olur.

  İYİLEŞTİRMELERİ İZLEME

  Artık çocuğunuzun konsantrasyonunu ve odaklanmasını nasıl geliştirmeye başlayacağınızı bildiğinize göre, uygulamaya başlama zamanı. Zamanla çocuğunuzun görevlere daha uzun süre ve daha yüksek konsantrasyonla odaklanma becerisinde gelişmeler göreceksiniz. Konsantrasyon becerilerini geliştirmenin işaretleri, ev ödevlerine daha az zaman harcanması, daha uzun konsantrasyon süreleri, konuşmalar veya etkinlikler sırasında artan odaklanma ve okul ve ev ödevlerine karşı genel olarak daha olumlu bir tutumdur.

  Hâlâ endişeleniyorsanız, çocuğunuzun kendine özgü öğrenme güçlüklerini yönetmesine yardımcı olacak kaynakları araştırmak önemlidir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı