Ebeveynlerin İnstagram Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey!

14.01.2021
535
Ebeveynlerin İnstagram Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey!

Ebeveynlerin İnstagram Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey!

Instagram – Hareket halindeyken filtre eklemek ve fotoğrafları düzenlemek için sadece bir uygulama olduğunu mu düşündün? Oh hayır, bundan çok daha fazlası!

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin yükselişiyle birlikte, kendi başlarına tamamen yeni bir Sosyal Medya alanına dönüşen yeni tür fotoğraf paylaşım uygulamalarını da ateşledi. Instagram gibi mobil fotoğraf paylaşım uygulamaları, kullanıcıların hareket halindeyken mobil cihazlarından günlük hayatlarının fotoğraflarını ve videolarını paylaşmalarına izin verdiği fikriyle başladı. Ben de genç bir yetişkin olarak, Instagram’ı etrafımda olup bitenlerin benzersiz fotoğraflarını çekmenin ve yaratıcı alandaki diğer kişilerle ağ kurmanın bir yolu olarak kullanıyorum. Ancak Instagram geliştikçe ve yakın zamanda Facebook tarafından satın alındıkça, Sosyal Medyanın daha büyük dünyasında rekabet etmek zorunda. Bunu, küçük çocukların ebeveynlerinin bilmesi gereken bazı benzersiz özellikler ekleyerek yaptı.

Bu paylaşım aracı, özellikle kendilerini teknoloji dünyasına adapte etmeye çalışan ebeveynler için denemek ve gezinmek için yepyeni bir dünya. Bu yeni ve heyecan verici uygulama hakkındaki birçok makaleyi gözden geçirmek zor olabilir, ancak umarım bu basit açıklama ebeveynlerin İnstagram hakkında bilinmesi gerekenleri açıklığa kavuşturabilir. Instagram Uygulamasını kullanırken çocuklarınızı zor durumlardan uzak tutmak için ebeveynlerin bilmesi gereken 5 özellik ve ayar:

1. DOĞRUDAN MESAJLAŞMA

  • Arkadaşlarla İletişimde Kalın : Instagram’ın yeni Doğrudan Mesajlaşma özelliği, çocukların “grup mesajları” oluşturma sürecinde büyük arkadaş gruplarıyla iletişim halinde kalmaları için harika bir yoldur. Başlangıçta bu özellik, fotoğrafları arkadaşlar arasında gönderip paylaşmak ve bunlar hakkında yorum yapabilmek amacıyla tasarlanmıştı. Şimdi diğer sosyal mesajlaşma ve ağ siteleriyle rekabet edebilmek için, bu özellik bu neslin yeni anlık mesajlaşma biçimine dönüştü. Instagram’daki çocuklar için, mobil cihazlarında her zaman hareket halindeyken erişilebilen geniş arkadaş çevreleri arasındaki mesajlaşmaya hızlı ve kolay erişim sağlar.

2. GİZLİLİK AYARLARI

  • Kamu Vs. Özel Profiller: Profesyonel dünyaya giren 20 yaşındaki bir genç olarak, sosyal ağ söz konusu olduğunda daha fazla erişime sahip olmak için Instagram profilimi yaklaşık bir veya iki yıl önce halka açtım. Bu, gelecekteki birçok işveren veya işletme de dahil olmak üzere herkesin profilimin tamamını görebileceği anlamına gelir. Bunu bilerek, genellikle Instagram’a gönderdiklerime çok dikkat ediyorum.Birçok genç Instagram kullanıcısının profillerini “özel” olarak ayarlaması önerilir. Bu, yalnızca belirli kişilerin gönderilerini ve tam profilini görebileceği anlamına gelir. Ve birisinin çocuğunuzun profilinin takipçisi olabilmesi için bir talep göndermesi gerekir ve çocuğunuz bu isteği kabul edebilir veya reddedebilir.

3. “BEĞENİLER” VE TAKİPÇİLER İÇİN REKABET

  • Tamamen çocukların fikirlerini ifade eden yazılı durumlar veya “tweetler” ile ilgili diğer sosyal ağ sitelerinin aksine, Instagram diğer kullanıcıların dikkatini çekmek için yalnızca bir görüntü ve küçük bir başlık içerir. Bu benzersiz platform, çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanarak kendilerini ifade etmenin bir biçimi olarak dikkat çekici görüntüler oluşturmalarına olanak tanır. Takipçi olan diğer kullanıcılar da fotoğrafı yaratıcı veya ilginç bulurlarsa “beğenebilir”.
  • Ebeveynlerin çocuklarının yaratıcı kendini ifade etme biçimini teşvik etmesi, genç beyinleri için harikadır. Ancak, çocuğunuzun profilindeki bir fotoğrafta veya takipçilerde en çok “beğeni” için rekabet, onları bazen uygunsuz davranma ve bu kullanıcıların geleceği için zararlı olabilecek görüntüleri paylaşma noktasına kadar zorlamalarına neden olabilir.Ebeveynler, yaşlarına uygun ve güvenli kalmasını sağlamak için çocuklarının hesaplarında yayınladıkları içeriğe göz kulak olmalıdır. Ayrıca, her zaman en popüler fotoğrafa sahip olmak zorunda olmamakla ilgili bir tartışma yapmak, çocuklara, herkesin paylaştıklarından etkilenmemeleri gerektiğini, ancak ilgilendikleri şeye odaklanmaları gerektiğini hatırlatmanın akıllıca bir yoludur.

4. COĞRAFİ ETİKETLEME VE HASHTAG’LER

  • Diğer birçok sosyal medya sitesinde olduğu gibi Instagram kullanıcıları da fotoğraflarına “Konum Ekleme” imkanına sahiptir. Bu tür bir check-in özelliği, tüm ailenizin güvenliği için potansiyel olarak tehlikeli bir tehdit oluşturabilir. Geo-etiketli bir tatil fotoğrafı yayınlayarak, tehlikeli kişileri evde olmadığınız konusunda uyarabilir, bu da evinizin ve ailenizin suçluların kurbanı olabileceği bir durum yaratır. Bu uygulama aynı zamanda çocuk avcıları çocuğunuzun bulunduğu yer konusunda uyararak onları potansiyel bir kurban haline getirebilir. Bu özellik, gelecekte “Konum Servisleri” nde kullanılmasını önlemek için devre dışı bırakılabilir.
  • Hiç genç bir çocuğun TL sembolünü ” hashtag ” olarak adlandırdığını duymuş ve Twitter ve diğer sosyal ağ siteleri gibi Instagram’da ” Ha, ne? ” Diye düşünebilirsiniz , aranabilir resim etiketleme özelliği vardır. ” # ” Sembolünü ve benzersiz bir sloganı veya kelimeyi kullanarak, yeni izleyiciler ve çocuğunuzun gönderilerine dikkat çekilmesini sağlar. Çoğunlukla olumlu olsa da, bu etiketler bir güvenlik tehdidi oluşturabilir ve çocuğunuzun gönderilerine istenmeyen dikkat çekebilir. Uygunsuz veya müstehcen hashtag kullanmanın sonuçlarını tartışmak, çocukların gelecekte sosyal medya platformlarında nasıl daha sorumlu olacaklarını öğrenmelerine yardımcı olabilir.

5. POTANSİYEL OLARAK TEHLİKELİ DURUMLAR

  • Siber Zorbalık: Instagram’ın yeni doğrudan mesajlaşma özelliği, bağlantı kurmak ve fikirleri paylaşmak için harika bir yol olsa da; aynı zamanda yeni bir siber zorbalık biçiminin kapısını açar. Diğer çocuklar artık zalim sözler ve görüşler paylaşarak akranları üzerinde bir araya gelme gücüne sahipler ve bu da hızla kötü niyetli tacize dönüşebilir. Fotoğraflardaki yorumlar, taciz edici olabilecek mesajları ifade etmenin daha da halka açık bir yoludur. Facebook ve Seventeen Magazine tarafından yapılan ortak bir ankete göre , kızların% 51’i haftada en az bir kez çevrimiçi olarak diğer kızlar hakkında incitici paylaşımlar gördü .Çocuğunuzun çevrimiçi görüşmelerinin uygun şekilde izlenmesi, bu durumların önlenmesi için çok önemlidir. Ayrıca, çocuğunuzla benzer bir durumda bulunursa ne yapması gerektiği konusunda konuşmak, ailenizdeki herkesin çevrimiçiyken güvende olduğundan emin olmak için çok önemlidir.(Instagram’ın zorbalığı bildirmek için bir uygulama içi raporlama özelliğine sahip olduğunu lütfen unutmayın.)
  • “Cinsel içerikli mesajlaşma “: Instagram’ın yeni doğrudan mesajlaşma özelliği ile genç kullanıcılar artık sadece metin mesajları değil, özel mesajlardaki fotoğrafları da gönderebiliyor. Çocuklar, bu özel mesajların “özel” kalacağına inandıkları için, arkadaşlarına ve hatta yabancılara uygunsuz veya açıklayıcı fotoğraflar göndermek için bu yöntemi kullanmaya çalıştılar. Bu fotoğrafların çoğu kaydedilip başka bir yere gönderilebildiğinden, durum böyle değildir. Çocuklarınızın kiminle konuştuğunu ve ne gönderdiklerini izlemek, bu tür tehlikeli durumlardan kaçınmak için çok önemlidir.

Doğru yönlendirmeyle Instagram, çocuklarınızın kişisel görüşlerini ve ilgi alanlarını yaratıcı bir şekilde paylaşmalarına olanak tanıyan harika bir mobil uygulama olma potansiyeline sahiptir. Ancak, bunu sorumlu bir şekilde nasıl kullanacaklarını bildiklerinden emin olmak, ailelerinizin İnternet güvenliğini sürdürmenin anahtarıdır. Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızla bu konuşmalara başlamakta güçlük çekiyorsanız, size yardımcı olacak bazı harika araçlar mevcuttur.

Günün sonunda en önemli şey, çocuklarınızın orijinal içeriklerini güvenli ve sorumlu bir şekilde nasıl paylaşacaklarını öğrenmelerine izin vermektir. Çocuklarınızı, yaşıtlarıyla güvenli bir şekilde paylaşımda bulunmaya ve onlarla bağlantı kurmaya teşvik edin. Mutlu paylaşımlar!

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı