Erken Boşalma Sorunu | Nedir Ve Çözüm Yolları?

08.05.2021
1.132
Erken Boşalma Sorunu | Nedir Ve Çözüm Yolları?

Erken boşalma nedir?

Boşalma, orgazm sırasında meninin penisten salınmasıdır. Boşalma, sizden veya eşinizin istediğinden daha hızlı gerçekleştiğinde, erken boşalma (PE) olarak bilinir.

PE yaygındır. 18 ile 59 yaşları arasındaki yaklaşık her üç erkekten biri bir noktada PE yaşıyor.

PE aynı zamanda şu şekilde de bilinir:

 • hızlı boşalma
 • erken doruk
 • erken boşalma

Erken boşalma bir tür cinsel işlev bozukluğu mudur?

PE, bir tür cinsel işlev bozukluğu olarak kabul edilir . Cinsel işlev bozukluğu, bir çiftin cinsel aktiviteden tam olarak zevk almasını engelleyen çeşitli sorun türlerinden herhangi birini ifade eder.

PE, erektil disfonksiyon (ED) ile aynı şey değildir . ED, tatmin edici bir cinsel deneyime izin veren bir ereksiyon elde edememe ve sürdürememedir. Bununla birlikte, ED ile birlikte PE yaşayabilirsiniz.

Erken boşalmanın belirtileri nelerdir?

Ara sıra PE atakları genellikle endişelenecek bir şey değildir. PE sık sık ortaya çıkarsa veya uzun bir süre meydana gelirse tedaviye ihtiyacınız olabilir.

PE’nin ana semptomu, cinsel ilişki sırasında penetrasyondan sonra düzenli olarak boşalmayı bir dakikadan fazla geciktirememektir. Mastürbasyon sırasında hızlı orgazm da bazı insanlar için bir sorun olabilir.

Bazen erken boşalma ve diğer zamanlarda normal boşalma yaşıyorsanız, size doğal değişken erken boşalma teşhisi konabilir.

PE genellikle ömür boyu veya edinilmiş olarak kategorize edilir.

Yaşam boyu (birincil) PE, bu deneyimi her zaman veya neredeyse her zaman ilk cinsel deneyiminizden beri yaşadığınız anlamına gelir.

Edinilmiş (ikincil) PE, yaşamınızda daha uzun süreli boşalmalar yaşadığınız, ancak PE geliştirdiğiniz anlamına gelir.

PE’nin psikolojik veya duygusal bileşenleri vardır, ancak buna katkıda bulunan başka faktörler de vardır.

Bazı psikolojik bileşenler geçici olabilir. Örneğin, bir kişi erken cinsel deneyimler sırasında PE yaşamış olabilir, ancak yaşlandıkça ve daha fazla cinsel ilişki yaşadıkça boşalmayı geciktirmeye yardımcı olacak stratejiler öğrendiler.

Aynı şekilde, bir kişi yaşlandıkça ve ereksiyonu sürdürmede daha fazla sorun yaşadıkça PE bir sorun haline gelebilir.

PE, aşağıdakiler de dahil olmak üzere altta yatan koşullar veya zihinsel sağlık endişelerinden kaynaklanabilir:

 • zayıf vücut imajı veya zayıf benlik saygısı
 • depresyon
 • fail veya mağdur veya hayatta kalan olarak cinsel istismar geçmişi

Suçluluk ayrıca cinsel ilişkide acele etmenize neden olabilir ve bu da PE’ye yol açabilir.

PE’ye yol açabilecek diğer şeyler şunları içerir:

 • çok erken boşalma konusunda endişelenmek
 • sınırlı cinsel deneyimle ilgili endişe
 • Mevcut ilişkinizdeki sorunlar veya memnuniyetsizlik
 • stres

Fiziksel nedenler de PE’de önemli bir rol oynayabilir. ED nedeniyle ereksiyonu sürdürmekte güçlük çekiyorsanız, ereksiyonu kaybetmeden önce tamamlamak için cinsel ilişkide acele edebilirsiniz.

Testosteron gibi belirli hormonların anormal seviyeleri veya nörotransmiterler adı verilen sinir hücreleri tarafından üretilen kimyasallar PE’ye katkıda bulunabilir. Prostat veya üretra iltihabı da PE ve ED dahil olmak üzere çok sayıda semptomlara neden olabilir.

Ne zaman yardım aranmalı

PE varsa bir doktorla konuşun:

 • ilişki sorunlarına neden olacak kadar zaman meydana geliyor veya meydana geldi
 • kendini bilinçli hissettiriyor
 • samimi ilişkiler peşinde koşmaktan sizi alıkoyuyor

Bir birinci basamak hekimi ile başlayabilir veya bir ürolog arayabilirsiniz. Ürolog, üriner sistem sağlığı ve erkek cinsel işlevi konusunda uzmanlaşmış bir doktordur.

Doktorunuzu gördüğünüzde aşağıdaki bilgileri hazır bulundurun:

 • Ne kadar süredir cinsel olarak aktifsiniz?
 • PE ne zaman bir endişe haline geldi?
 • PE ne sıklıkla oluşur?
 • İlişki sırasında ve mastürbasyon yaparken boşalmanız genellikle ne kadar sürer?
 • Cinsel performansı etkileyebilecek ilaçlar veya ilaçlar kullanıyor musunuz?
 • “Normal” boşalmayı içeren cinsel ilişkileriniz oldu mu? Eğer öyleyse, bu deneyimler ve PE’nin sorun olduğu zamanlar arasında ne farklıydı?

Bir ürolog veya başka bir doktorla çalışmaya ek olarak, cinsel işlev bozukluğu konusunda uzmanlaşmış bir akıl sağlığı uzmanıyla birlikte çalışmanız önerilebilir .

Erken boşalma nasıl tedavi edilir

Bazı durumlarda, cinsel rutininizde bazı değişikliklerle PE’yi tedavi edebilirsiniz.

Partnerinizle boşalmayı geciktirmenize yardımcı olabileceğinden, cinsel ilişkiden bir saat önce mastürbasyon yapmanız tavsiye edilebilir.

Ayrıca geçici olarak cinsel ilişkiden tamamen kaçınmayı ve başka cinsel aktivitelere girmeyi ve partnerinizle oynamayı deneyebilirsiniz. Bu, ilişki sırasında performans gösterme baskısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Başlatma ve durdurma ve sıkma yöntemleri

Sizin ve eşinizin uygulayabileceği iki strateji, başlat ve durdur yöntemi ve sıkma yöntemidir.

başla ve durdur ile partneriniz siz boşalmaya yakın olana kadar penisini uyarır. Sonra partneriniz, kontrolün sizde olduğunu hissedene kadar durmalıdır.

Partnerinizden bunu iki kez daha tekrarlamasını isteyin. Sonra dördüncü bir girişimde bulunun ve boşalmanıza izin verin.

Amerikan Üroloji Birliği size boşalmak zaman daha iyi kontrol edebilmeleri konum hissedinceye kadar haftada üç kere çalışıyor önerir.

Sıkma yöntemiyle partneriniz, siz boşalmaya yakın olana kadar penisini uyarır. Sonra partneriniz ereksiyonunuz zayıflamaya başlayana kadar penisini sıkıca sıkar. Bu, doruğa ulaşmadan hemen önce hissi daha iyi anlamanıza yardımcı olur, böylece daha iyi kontrol geliştirebilir ve boşalmayı geciktirebilirsiniz.

Bu stratejilerin etkili olması birkaç hafta sürebilir ve sorunu tek başlarına çözeceklerinin garantisi yoktur.

Pelvik taban egzersizleri

Bazı kas egzersizleri de yardımcı olabilir. Özellikle erkek pelvik taban egzersizlerinden faydalanabilirsiniz.

Pelvik taban kaslarınızı bulmak için, ortada idrara çıkmayı durdurmaya veya sizi gaz geçmekten korumak için belirli kasları kullanmaya odaklanın. Kasların nerede olduğunu anladıktan sonra, Kegel manevraları olarak bilinen egzersizleri uygulayabilirsiniz . Onları ayakta, oturarak veya uzanarak yapabilirsiniz.

Kegel manevraları yapmak için:

 1. Pelvik taban kaslarınızı üçe kadar sıkın.
 2. Onları üçe kadar rahatlatın.
 3. Bunu gün boyunca arka arkaya birkaç kez yapın

Her gün 10 tekrardan oluşan üç sette çalışın.

Kegel egzersizlerini yaparken pelvik taban kaslarınız yerine karın veya kalça kaslarınızı kullanmamaya dikkat edin.

Bunun PE’nizin kökeninde olup olmadığına bağlı olarak, kaslarınızı çalıştırmanın da bir fark yaratması haftalar veya aylar alabilir.

Azalan hassasiyet

Cinsel ilişki sırasında penisinizin hassasiyetini azaltmak da işe yarayabilir.

Prezervatif takmak, hassasiyetinizi boşalmadan daha uzun süre ereksiyonunuzu korumanıza yardımcı olacak kadar azaltabilir.

Hatta “orgazm kontrolü” için pazarlanan prezervatifler bile var. Bu prezervatifler, penisinizin sinir tepkilerini hafifçe hafifletmeye yardımcı olmak için benzokain gibi uyuşturan ilaçlar içerir.

Cinsel ilişkiden yaklaşık 15 dakika önce doğrudan penisinize uyuşturucu ajanlar uygulamak da yardımcı olabilir, ancak seçeneklerinizi önce doktorunuzla görüşün.

ED ilaçları

ED katkıda bulunan bir faktörse, doktorunuzla tadalafil (Cialis) ve sildenafil (Viagra) gibi ED ilaçları hakkında konuşun . Gecikmiş boşalmaya yol açabilecek bir ereksiyonu sürdürmenize yardımcı olabilirler.

Bunlar ve diğer ED ilaçlarının çalışmaya başlaması bazen bir saat sürebilir. Doğru dozu almak da biraz deneme yanılma gerektirebilir, bu nedenle reçete yazan sağlık uzmanınızla çalışmaya istekli olun.

PE yaşıyorsanız, onu görmezden gelmek veya var olduğunu inkar etmek yerine, partnerinizle bunun hakkında konuşmak önemlidir. Sakin olun ve seçeneklerinizi tartışın.

İkiniz de şunu anlamalısınız:

 • PE genellikle tedavi edilebilir bir durumdur.
 • Bu çok yaygındır.
 • PE’nin nedenlerini ve tedavilerini keşfetmek, diğer ilişki sorunlarını çözmeye yardımcı olabilir veya anksiyete , depresyon veya diğer duygudurum bozukluklarının yanı sıra hormonal veya diğer fiziksel nedenlerin tedavisine yol açabilir .

Görünüm

Terapi, ev stratejileri veya ilaç kombinasyonunu denedikten sonra PE’nin üstesinden gelebilirsiniz.

Siz ve eşiniz, cinsel ilişkiye daha az vurgu yaparak, cinsel olarak tatmin edici ve samimi bir ilişkiden de yararlanabilirsiniz. PE tedavisi ararken oral sekse ve seks oyuncaklarının kullanımına odaklanın.

Veya cinsel olmayan etkinlikler yoluyla duygusal yakınlığınızı geliştirmenin yollarını arayın.

Anahtar, PE’nin genellikle çözülebileceğini ve bunun bir çiftin fiziksel ilişkisinin yalnızca bir parçası olduğunu anlamaktır. Destekleyici olmak ve birbirinizin ihtiyaçlarını ve endişelerini anlamak, beden eğitimi veya bir çift olarak karşılaştığınız herhangi bir zorluğa yaklaşmanın en iyi yoludur.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı