güneş kremi tarihi geçer mi?

08.01.2021
862
güneş kremi tarihi geçer mi?

güneş kremi tarihi geçer mi?

  • Güneş kremi genellikle satın alma tarihinden itibaren üç yıla kadar veya ürün üzerinde yazılı olan son kullanma tarihine kadar sona erecektir.
  • Güneşten gelen zararlı, kansere neden olan UV ışınlarına karşı daha az koruyucu olabileceğinden, süresi geçmiş güneş koruyucuları asla kullanmayın.
  • Doğru şekilde saklanmazsa güneş kremi daha çabuk sona erecektir, bu nedenle güneş kreminizi her zaman karanlık ve serin bir ortamda tutun.

Evet, çoğu güneş kreminin süresi dolmaktadır çünkü aktif içerikleri zamanla bozulur.

Bir şişe güneş kremi satın aldığınızda, son kullanma tarihini arayın. Etikette bir tarih yoksa, FDA düzenlemeleri, güneş kreminin satın alma tarihinden itibaren üç yıl süreyle geçerli kalmasını gerektirir .

Ancak bu, güneş kreminizin bu kadar uzun süre etkili olacağını garanti etmez. Aşırı sıcaklıklara veya ışığa maruz kalmak – yazın arabanızda bir şişe bırakmak gibi – güneş koruyucusunun bozulmasını hızlandıracaktır.

Bunun nedeni, ısının UV ışınlarına karşı koruyan aktif bileşenleri parçalamasıdır. Bu bozulma, oda sıcaklığında da gerçekleşecek, ancak çok daha yavaş olacaktır.

Henry Ford Sağlık Sisteminin Dermatoloji Departmanında kurul sertifikalı bir dermatolog , bu nedenle “güneş kremi, çoğu zaman oda sıcaklığında ve önemli ölçüde ışığa maruz kalmadan muhafaza edilmelidir” diyor .

Güneş kremi neden tarihi geçiyor?

İki ana güneş kremi türü vardır: kimyasal ve fiziksel. Her ikisi de UV ışınlarına karşı koruma sağlar, bunu yapmak için sadece farklı bileşenler kullanırlar. Ve bu büyük ölçüde nasıl sona ereceklerini etkiler.

Kimyasal güneş kremlerinin süresi nasıl doluyor?

Doktorlar, çoğu kimyasal güneş kremindeki aktif bileşenlerin, molekülün ultraviyole ışığı absorbe etmesine izin veren kararlı bir yapıya sahip olan benzen halkalarının varyasyonları olduğunu söylüyor.

Zamanla ve aşırı koşullar altında, halkayı bir arada tutan bağlar kırılmaya başlayacak ve bileşik artık zararlı UV ışınlarını engellemede etkili olmayacaktır.

Bu aktif bileşenlere ek olarak, kimyasal güneş kremleri aşağıdakilere yardımcı olan aktif olmayan bileşenler içerir:

  • Aktif bileşenleri stabilize edin
  • Yardım emilimi
  • Bir losyon gibi cildi nemlendirir

Dermatologlar, “Tüm UV filtreleri veya aktif bileşenler, araçla doğru ve çok hassas bir şekilde karıştırılıyor” diyor. “Oraya konulan diğer çeşitli bileşenler, güneş kreminin iyi çalışmasını sağlar.” Zaman, ısı ve ışık “ince ayarlanmış bu dengeyi bozabilir ve güneş koruyucuyu çok daha az etkili hale getirebilir” diyor.

Bir şişe kimyasal güneş kremi açarsanız, süresi dolmuş olsun ya da olmasın ve güneş koruyucunun kıvamı veya rengi değiştiyse, bu etkin olmayan bileşenler de muhtemelen bozulmuştur ve şişeyi atmanız gerekir .

Fiziksel güneş kremlerinin süresi nasıl doluyor?

Fiziksel veya mineral bazlı güneş kremleri için, aktif bileşenler onu absorbe etmek yerine UV radyasyonunu yansıtır.

Bu güneş kremleri genellikle, güneş kremini cildinize uygulamanıza izin veren inaktif bileşenlerde çinko oksit veya titanyum dioksit gibi aktif bileşenlerin askıya alındığı bir losyon olarak gelir.

Bununla birlikte, çinko oksit ve titanyum dioksit içindeki ince nanopartiküller çevrelerinden daha yoğundur ve zamanla bir araya toplanarak losyonda eşit olmayan bir şekilde dağılacaktır.

Sonuç olarak, güneş kremini uyguladığınızda, bir koruma katmanı bile elde edemezsiniz – çünkü bazı yerlerde koruyucu mineral yığınları olacak ve diğerlerinde hiç koruma olmayacak.

Doktorumuz mineral güneş koruyucunuzun süresinin dolup dolmadığını anlamanın bir yolu, bu daha büyük kümelerin, bazılarının çirkin bulabileceği farklı beyaz kümeler ile losyonun benekli görünmesine neden olacağıdır, diyor

Bununla birlikte, bu mineraller son derece küçüktür, bu da benekleri veya öbekleri görmeme ihtimaliniz olduğu anlamına gelir, ancak şişe son kullanma tarihini geçtiyse yine de eşit şekilde korunmayacaktır.

Mineral güneş kremlerindeki aktif bileşenler, kimyasal maddelerdeki UV emici moleküllerin yaptığı gibi bozulmaz, ancak her iki tür güneş koruyucudaki son kullanma tarihi geçmiş inaktif bileşenler, onu uygulamaya gittiğinizde sorunlara yol açabilir.

Doktorumuz “vücut losyonuna çok benziyor” diyor. “üç yıl boyunca rafa koyarsınız ve kullanmaya çalıştığınızda, pek işe yaramaz.” Güneş kreminin cildinize yapışmasına yardımcı olmak için bu bileşenlere güvendiğinizde, işi şansa bırakmamak en iyisi olduğunu ekledi.

Tarihi geçmiş güneş kremi kullanırsanız ne olur?

SPF ne kadar düşükse, süresi dolmuş güneş kremi kullanmak genellikle o kadar risklidir. “Bir kez düşürüldüğünde, artık düzgün çalışmayacaktır” diyor doktor, “Bu nedenle kesinlikle SPF düşecektir.”

Bir şişe SPF 15 güneş kremi, bir şişe SPF 50 ile aynı aktif bileşenlere sahip olabilir, ancak SPF 15 şişesi daha düşük bir aktif bileşen konsantrasyonuna sahip olacaktır. Doktor, eğer süresi dolmuşsa, SPF 15 şişesi sizi UV radyasyonundan koruma yeteneğinin neredeyse tamamını kaybetmiş olabileceğini söylüyor.

Kesinlikle bir şişe son kullanma tarihi geçmiş güneş kremi kullanmanız gerekiyorsa, SPF’nin ne kadar düştüğünü bilmek neredeyse imkansızdır. Bu tamamen onu nasıl sakladığına bağlı.

Dermatologlar, tam güçte bir şey aldığınızdan emin olmak için hastalarına her yıl yapabilirlerse yeni bir şişe satın almalarını tavsiye ettiğini söylüyor. “Yaz aylarında her gün kullanıyorsunuz,” diyor ve kumsalda “vücudun büyük bir bölümünde. [Bir şişe] çok uzun sürmemeli.”

Hastalık Kontrol Merkezi ile uyumludur ve her iki yılda bir yeni bir şişe satın almanız gerektiğini söyler . Ancak, bir şişe taze güneş kremi, kendinizi UV cilt hasarından korumanız gereken yollardan yalnızca biridir. Giysiler, kenarlı şapkalar, gölgede kalma, en yüksek UV yoğunluğunda güneşten kaçınma ve UV filtreli güneş gözlükleri de cildinizi korumanın etkili yollarıdır. Ve – bonus – süreleri dolmaz!

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı