Hamilelikte 1. Hafta

28.12.2020
451
Hamilelikte 1. Hafta

1 Hafta Hamilelik

Sürpriz! Bir haftalık hamile aslında  hamilelik değildir. Ne dedin?!

Çoğu kadın doğum uzmanı gebeliği son adetinizin ilk gününden başlayarak sayar. Çünkü yumurtlama ve gebe kalmanın tam olarak belirlenmesi gerçekten zor, ancak menstrüasyonun fiziksel belirtilerinin fark edilmesi çok daha kolay. Yani doktor konuşmasında, 1 haftalık hamile, regl döneminde olduğunuz ve henüz hamile olmadığınız anlamına gelir. Döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak, aslında bebeğinizi iki veya üç haftaya kadar hamile bırakmayacaksınız.

Beklediğinizi yeni öğrendiyseniz, bunun hamileliğinizin ilk haftası olduğunu düşünebilirsiniz, ancak muhtemelen yaklaşık 4 haftalık hamilesiniz. Evet çoktan! (OB’niz, ilk doğum öncesi randevunuza gittiğinizde size daha doğru bir tahmin verecektir.) İleri atlayın ve 4. haftayı kontrol edin .

1 Hafta Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin 1. haftasında — unutmayın, bu erken aşamada, yaşadığınız semptomlar regl döneminiz için tipiktir çünkü aslında hamile değilsiniz. Bu semptomlar üç ila yedi gün sürebilir ve şunları içerebilir:

  • Vajinal kanama. Vücudunuz, hamilelik durumunda dolmuş olan rahim zarını döküyor.
  • Bel ağrısı ve krampları. Bu astarı serbest bırakmak için rahminiz kasılır ve sırtınızın ve karnınızın ağrımasına neden olur.
  • Şişkinlik. Değişken hormonlar, adet döneminizin hemen öncesinde ve sırasında karın şişmesine neden olabilir.
  • Ruh hali. Bu hormon dalgalanmaları aynı zamanda asabiyete ve duygularınıza zarar verebilir.
  • Baş ağrısı. Birçok kadın, hormonla da ilişkili olan adet migreninden şikayetçidir. (Sürpriz, sürpriz.) Buz paketleri, OTC ağrı kesiciler ve gevşeme egzersizleri ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

1 Hafta Hamilelik Göbeği

1 haftalık karnınızın içinde (unutmayın, bu noktada aslında hamile değilsiniz), vücudunuz geçen ayın rahim zarını serbest bırakıyor ve yeni bir tane oluşturmaya başlıyor, bu da (biraz şansla!) Gelecek ayın döllenmiş yumurtasını tutacak .

Harika gerçek: İnsan yumurtası vücuttaki en büyük hücrelerdir. Yumurta, bir parça biberden daha küçüktür. Vücudunuz adet döngünüzün 10. ve 19. günleri arasında bir yere bir (veya nadir durumlarda iki) yumurta salacaktır – veya bir sonraki adetinizin beklenmesinden yaklaşık 14 gün önce. Bundan sonra yaklaşık 12 ila 24 saat döllenebilir. O zamandan önce bile seks yapmak faydalıdır, çünkü sperm vücudunuzda altı güne kadar yaşayabilir.

Hamileliğin ilk belirtileri hemen ortaya çıkmaz – aslında, birçok kadın “farklı” hissetmeye başlamadan önce 4. haftada adetlerini özlüyor. Ancak döllenmeden sonraki ilk haftalarda görülen bazı yaygın erken gebelik belirtileri arasında göğüs ağrısı veya hassasiyeti, mide bulantısı, yorgunluk ve sık idrara çıkma dürtüsü bulunur.

Hamileliğin birinci haftasında (diğer bir deyişle yakında hamile kalmayı umarak!), Muhtemelen vücudunuzu bir bebeği taşımaya nasıl hazırlayabileceğinizi düşünüyorsunuz. Hamileliğe sağlıklı bir kiloda başlamak ve sigara ve içki gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak iyi bir fikirdir. Kafein alımınızı günde bir veya iki fincan kahveye eşdeğer olacak şekilde azaltın (8 ons fincandan bahsediyoruz – Venti değil!).

1 Hafta Gebe Ultrason

1 haftalık hamile ultrasonunuz olması olası değildir. Fakat bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız ve bir doğurganlık uzmanına göründüyseniz, yumurtalıklarınızda kaç tane folikül (yumurtaya dönüşen) olduğunu ve / veya rahim zarınızın kalınlığını ölçün. Herhangi bir sorun varsa, doktorunuz gebe kalmanıza yardımcı olabilecek bir doğurganlık tedavisi önerebilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı