Hamileyken Cilt Sivilceye Yatkın Olur mu?

26.12.2020
381
Hamileyken Cilt Sivilceye Yatkın Olur mu?

Hamileyken Cilt Sivilceye Yatkın Olur mu?

Hamilelik sivilceleri tetikleyebilir veya mevcut yetişkin sivilceyi daha da kötüleştirebilir. (Öte yandan, sivilceye eğilimli cilde sahip bazı kadınlar hamilelik sırasında dökülmelerde azalma olduğunu bildirir, bu yüzden asla bilemezsiniz.)

Androjenler adı verilen daha yüksek hormon seviyeleri en azından kısmen hamilelikten sorumludur çünkü cildinizdeki yağ bezlerinin büyümesini ve sebum adı verilen yağlı bir maddenin üretimini artırmasını sağlayabilir.

Saç köklerinizi hizalayan dökülmüş deri hücreleriyle birleşen bu ekstra sebum, gözeneklerinizi tıkayarak bakterilerin hızla çoğalabileceği bir ortam yaratır. Bütün bunlar sonunda iltihaplanmaya ve sivilcenin cilt döküntülerine yol açabilir.

Hamilelik sırasında sivilce hafif, orta ve hatta şiddetli olabilir ve hamileliğin herhangi bir anında ortaya çıkabilir. Florida, Cape Coral’da bir dermatolog olan Andrea Cambio, gelip gidebilir veya tüm hamilelik boyunca sürebilir diyor.

Hamilelik aknesi konusunda yapabileceğim bir şey var mı?

Sorunu önlemenin bir yolu yok, ancak işte yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

  • Hafif bir sabun veya temizleyici ile günde iki kez nazikçe yıkayın.
  • Cildi tahriş edip sorunu daha da kötüleştirebileceği için yüzünü bir bezle ovma. Bunun yerine yüzünüzü nazikçe yıkamak için ellerinizi kullanın.
  • Cildinizi ovalamak yerine kurulayın.
  • Nemlendirici kullanıyorsanız, yağsız olduğundan emin olun.
  • Sivilcelerinizi sıkmayın, ovalamayın veya patlatmayın – bu sorunu ağırlaştırır ve yara izine yol açabilir.
  • Makyaj yapıyorsanız, yağ bazlı değil su bazlı ve “komedojenik olmayan” veya “aknejenik olmayan” etiketli ürünler kullanın, yani gözeneklerinizi tıkamayacak ve kırılmalara neden olmayacaklar. Yatmadan önce de makyajını iyice yıkadığından emin ol.
  • İlaçlı jelleri veya losyonları kullanmadan önce doktorunuza veya ebenize sorun. Reçetesiz satılan ve reçeteli bir dizi ürün sivilceyi gidermeye yardımcı olur, ancak bazı bileşenler hamile kadınlar için güvenli değildir veya hamilelikte iyi çalışılmamıştır. Aknen şiddetliyse, bir dermatoloğa görünmen gerekebilir.

Tüm reçeteli akne ilaçları hamile kadınlar için yasak mı?

Ciddi doğum kusurlarına neden olabilen oral reçeteli ilaç Accutane’den (izotretinoin) kaçınmak özellikle önemlidir . Ayrıca fetusta diş ve kemik anormalliklerine neden olabilen tetrasiklin, doksisiklin ve minosiklinden (bazen akne için reçete edilir) kaçının.

Cambio, eritromisin veya klindamisin içeren topikal reçeteli antibiyotik kremleri kullanmanın güvenli olduğunu söylüyor, ancak her zaman hamile bir kadının emin olmak için önce doktorun kontrol etmesini tavsiye ediyor.

Hamileliğinizin cildiniz için hiç de kötü olmadığını unutmayın! Bazı yeni lekelere katlanmak zorunda kalsanız da, daha fazla kan dolaştırdıkça ve daha fazla su tuttukça cildinizin her zamankinden daha parlak olduğunu fark edebilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı