Hangi Günler Hamile Kalınır?

08.01.2021
391
Hangi Günler Hamile Kalınır?

Hangi Günler Hamile Kalınır?

Kadınlarda yumurtlama dönemi adet olduktan 14-15 gün sonrasıdır. Bazı kadınlarda adet döngüsü bir aydan kısa veya uzun olabilmektedir. Bu yüzden doğrusu bir sonraki adet dönemi biliniyorsa bundan 14 gün önce yumurtlama olmaktadır. Kadınlarda yumurtlama döneminde bazı belirtiler olmaktadır.

Kadınlarda Yumurtlama Döneminde Belirtiler Oluşur Mu?

Ovülasyon dönemi belirtileri her ay düzenli olan belirtiler değildir. Fakat belirtilerin olmaması yumurtlamanın olmadığı anlamına gelmez. Bazı kadınlar bu belirtileri çok yoğun bir şekilde yaşarken bazı kadınlar ise hiçbir şey hissetmeden bu dönemi geçirebiliyor.

Bunların yanı sıra genelde kadınlarda ortak olarak hissedilen folikül yüzeyinin gerilmesiyle oluşan karnın alt kısmındaki ağrıdır. Bazı kadınlar vücut ısısını kontrol ederek de yumurtlama dönemini algılar. Progesteron hormonunun artmasıyla vücut sıcaklığı normalde olduğundan 0.5 derece daha fazla olur.

Yumurtlama Döneminde Oluşan Belirtiler

Yumurtalama döneminde kesin yukarda anlatılanlara ek olarak bazı belirtiler ortaya çıkabilir;

  • Memelerde hassasiyet
  • Cinsel istek artışı
  • Karın bölgesinde şişlik
  • Tat ve kokulara karşı hassasiyet
  • Rahim ağzı açıklığında artış
  • Tükürük değişikliği

Bu belirtiler herkeste görülmez. Herkeste görülen belirtiler farklıdır.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Pek çok kadın yumurtlama dönemini hesaplamak için farklı yöntemler kullanılır. Genellikle takvim hesabı, tahmin etme, vücut ısısını ölçme gibi yöntemler kullanılır. Yumurtlama dönemi adet döngüsü normal olan kadınlarda adet tarihinden 14 gün öncesidir. Bu hesaplama adeti 28 gün süren bir kadının yumurtlama dönemi yaklaşık adetin 12-14. günü olur. Bu günleri takip edip bu günden 2-3 gün sonra başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girmek kadının hamile kalma şansını arttıracaktır.

Yumurtlama Dönemini Takip Etmek Neden Önemlidir?

Bu dönemin önemli olmasının sebebi yumurtanın yumurtalıktan atıldıktan sonra sadece 24 saat canlı kalabilmesidir. Erkeğin spermi ise kadının vücudunda 48 saat canlı kalabilmektedir. Bu durumda yumurtlamanın hemen öncesinde ve hemen sonrasında ilişkiye girmek hamile kalma şansını artırmaktadır.

Yumurtlama Döneminde Akıntı

Yumurtlama döneminde iç çamaşırındaki akıntının miktarı, kıvamı, görünüşü bize yumurtlama döneminin yaklaştığı hakkında bilgi veriyor. Yumurtlama döneminde daha kaygan ve berrak bir hal alır. Bittikten sonra ise tekrar koyulaşır ve azalır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı