Horlama Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

10.01.2021
446
Horlama Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Horlama Nedir?

Horlama, uyku sırasında burun ve boğaz dahil olmak üzere üst solunum yolundaki yumuşak dokuların titreşimi ile üretilen sestir. Tipik olarak bir nefes alındığında olur, ancak nefes verirken de ortaya çıkabilir. Neredeyse herkeste ara sıra horlama görülür, ancak birçok kişi kronik olarak horlar. 30-60 yaş arası insanlarda, erkeklerin% 44’ü ve kadınların% 28’i alışkanlıkla horluyor. Kadınların menopozdan sonra horlama olasılığı daha yüksektir.

 Horlama Nedenleri

Horlama varsa, uyku sırasında burun veya boğazın bir kısım tıkanabileceğini düşündürür. Bu engel, havayı hareket ettirmede zorluklara yol açar. Sonuç olarak hava, hava yolunda çalkantılı bir şekilde hareket eder ve bu da titreşime ve horlama sesine neden olur. Hava yolu tamamen tıkanırsa, sonuç obstrüktif uyku apnesidir . Kısmi tıkanıklıklar bile uyku apnesinin daha hafif formları olan hipopnelere veya üst hava yolu direnci sendromuna (UARS) yol açabilir.

Horlama, aşağıdakiler dahil diğer yaygın durumlarla ilişkilidir:

 • Obezite
 • Burun tıkanıklığı (alerji ve soğuk algınlığı)
 • Hipotiroidizm
 • Akromegali (vücudun çok fazla büyüme hormonu ürettiği bir bozukluk)
 • Büyümüş bademcikler veya geniz etleri
 • Anormal yüz gelişimi
 • Obstrüktif akciğer hastalığı (bazen nefes verme veya nefes verme sırasında horlama ile görülür)

Alkol, horlamayı daha da kötüleştirebilen bir kas gevşetici maddedir. Ek olarak, kasları gevşeten ilaçlar (uyku yardımcıları ve anksiyete için kullanılan benzodiazepinler dahil) benzer bir etkiye sahip olabilir.

Horlamanın Sonuçları

Hafif horlamanın uykunuzun kalitesi üzerinde çok az etkisi olabilir. Ancak hava yolu tıkandıkça nefes alma çabası da aynı şekilde artar. Solunum tehlikeye girerse, kandaki oksijen seviyeleri düşer. Bu geçici yol açabilir arousaller ve uyku böylece bozulur haline gelebilir.

Horlamanın, karotis aterosklerozu adı verilen bir fenomen olan boyundaki kan damarlarının daralması riskini artırdığı bulunmuştur. 110 hastadan oluşan bir çalışmada, horlamak için harcanan toplam uyku süresi, daralma riski o kadar yüksek. Boyundaki karotis arterlerin doğrudan titreşimli hasarının bu kan damarları içinde plak oluşumunun artmasına neden olabileceği düşünülmektedir.

2016’da Sleep dergisinde yayınlanan bir araştırma , horlayanların telomer uzunluğunda bir azalma olduğunu buldu – hücresel yaşlanma ve iltihaplanmanın bir göstergesi. 1

Horlamayla ilgili belki de en büyük sorun (özellikle gürültülü olduğunda), yatak arkadaşınız da dahil olmak üzere başkalarının uykusunun bozulmasıdır. Bu , misafir yatak odasında veya kanepede uyumak gibi özel uyku düzenlemeleri gerektirebilir .

Değerlendirme ve Tedavi

Yukarıda belirtildiği gibi horlama neredeyse evrenseldir ve bu nedenle herhangi bir endişe uyandırmayabilir. Bununla birlikte, daha fazla değerlendirilmesi gereken bazı durumlar vardır. Diğer koşullarla ilişkili olduğundan, başka sağlık sonuçlarının meydana gelmemesini sağlamak için bunların göz ardı edilmesi gerekebilir.

Horlama için ilk değerlendirme, doktorunuzun ofisine bir ziyareti içerebilir. Yatak partnerinizin veya başka bir ailenin gelmesi, horlamanız ve uykudaki diğer solunum bozuklukları hakkında ayrıntılı bilgi verebilmeleri için önemli olabilir. Geceleri nefes alıp vermenizdeki herhangi bir duraklamadan bahsedilmelidir çünkü bunlar uyku apnesine işaret edebilir. Huzursuz uykunuz varsa veya boğulma veya nefes nefese kalma hissiniz varsa, bu da önemli olabilir. Uyku apnesi ile ilişkili diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Gündüzleri aşırı uykulu olma
 • Ruh hali (sinirlilik, kaygı ve depresyon)
 • Zayıf konsantrasyon ve hafıza sorunları
 • Sabah baş ağrıları
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • İdrar yapmak için uyanma (noktüri)
 • Diş gıcırdatma veya kenetleme (bruksizm)

Ayrıca sinüslerinizle ilgili herhangi bir zorluk da değerlendirilmelidir. Burnunuzda tıkanıklık, alerji, sinüs enfeksiyonları (sinüzit) veya sinüs cerrahisi geçmişiniz varsa, bu daha fazla araştırma gerektirebilir. Sık boğaz ağrınız veya ağızdan solumanız varsa, bademcikleriniz veya geniz eti büyümeniz olabilir. Yorgunluk, kilo alma, soğuğa tahammülsüzlük ve kabızlık ile ilgili zorluklar hipotiroidizmi düşündürebilir.

Fizik muayene, boyun çevrenizin ölçümü ile birlikte üst solunum yolunun değerlendirilmesini ve burnunuza, ağzınıza ve boğazınıza dikkatlice bakmayı içermelidir. Doktorunuz uyku apneniz olduğundan şüphelenirse, polisomnogram adı verilen bir uyku çalışması  veya evde uyku apne testi yaptırmanız gerekebilir .

Horlamanın tedavisi, sizi horlamanıza neden olan altta yatan durumu hedef almak içindir. Hava yolunu rahatlatabilecek kilo kaybı veya yatmadan önce alkolden kaçınmak gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir. Özellikle deviye septum veya genişlemiş bademcik veya geniz eti nedeniyle dar bir hava yolunuz varsa cerrahi de bir seçenek olabilir . Allerjileri hedeflemek burun tıkanıklığını giderebilir, tıpkı Breathe Right şeritleri gibi reçetesiz satılan yardımcılar gibi. Uyku apnesi ile ilişkili olduğunda, sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) veya oral bir cihaz yardımcı olabilir.

Uygulanan nihai tedaviden bağımsız olarak, gerekirse dikkatli bir değerlendirme, sağlıklı bir şekilde uyumak için ihtiyaç duyduğunuz güvenceyi sağlayabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı