kadın Prezervatifi Nedir? Nasıl Kullanılır?

30.04.2021
1.460
kadın Prezervatifi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kadın prezervatifi nedir?

Kadın prezervatifi, vücut sıvılarının ve meninin vücuda girmesini engellemek için bir bariyer oluşturmak üzere vajina veya anüsün içine takılır. Nitril adı verilen yumuşak plastik bir malzemeden yapılmıştır.

Bunlara kadın prezervatifi denilse de, herhangi bir cinsiyetten insan tarafından korunma sırasında kullanılabilirler.

Kadın prezervatifleri, erkek prezervatifleri kadar popüler değildir; bu, bulunabilirlik eksikliği,   kadın prezervatifi fiyatları yüksek ve / veya tercih nedeniyle olabilir. Kadın prezervatifleri genellikle bakkallarda, eczanelerde veya  satış yerlerinde bulunmaz. Satışları genellikle özel mağazalar, bazı eczaneler ve üreme sağlığı merkezleri veya çevrimiçi perakendecilerle sınırlıdır. Farklı kadın prezervatifleri vardır, yaygın markalar arasında Femidom, Dominique, Femy, Myfemy, Protectiv, Elegance, Della ve Care bulunur.

kadın prezervatifi Neden kullanmalıyım?

Gerçekten iyi iş çıkarıyorlar.

Doğru kullanıldığında prezervatifler HIV, gebelik ve çoğu STI’ye karşı mükemmel koruma sağlar. Aslında, cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmanızı veya vermenizi (HIV dahil) durduran tek doğum kontrol yöntemidir.

Prezervatif kullanıyorsanız, kendinizin ve eşinizin korunduğunu bilerek rahatlayabilir ve seksten zevk alabilirsiniz.

Bilmeniz gereken en önemli şeyler:

  • Kadın prezervatifleri (iç prezervatif olarak da bilinir), cinsel ilişkiden önce vajinaya yerleştirilen bariyer tipi bir doğum kontrol yöntemidir.
  • Kadın prezervatifleri istenmeyen gebeliklere ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (STI) karşı koruma sağlar
  • İnsanlar kadın prezervatifiyle seksten daha çok keyif alabilirler çünkü cinsel sağlık ve üreme sağlıklarını kontrol ettiklerini bilerek kendilerini güvende hissederler.
  • Kadın prezervatiflerinin düzgün takılması için pratik gerekir.

En popüler ve erişilebilir prezervatif türü, cinsel ilişkiden hemen önce sertleşmiş bir penise yerleştirilen erkek (dış) prezervatifidir . Erkek prezervatifi eski bir doğum kontrol yöntemi ve STI korumadır – bazıları erkek prezervatifinin eski Mısır’a kadar uzandığını öne sürmektedir, ancak bir erkek prezervatifinin ilk belgelenmiş tanımının 1564’te İtalyan anatomist Gabriello Fallopio’nun De Morbo Gallico adlı kitabında olduğu gibi. sifilizi önlemek için bir yöntem.

Çok iyi bilinmese de kadın prezervatifleri de mevcuttur.

Neden kadın prezervatifi kullanılıyor?

Kadın prezervatifleri genellikle, latekse alerjisi olan kişiler için kullanımı güvenli olan poliüretan veya nitrilden yapılır. Poliüretan veya nitril kadın prezervatiflerinin bir diğer faydası da her türlü kayganlaştırıcı ile kullanılabilmeleridir. Lateks alerjiniz varsa veya uyumluluk için ek bir kayganlaştırıcı kullanıyorsanız kullanmadan önce ambalajı kontrol ettiğinizden emin olun.

Kadın prezervatifi, takılmadan önce ereksiyon gerektiren erkek prezervatifinin aksine, kullanım için ereksiyon gerektirmez.

Bazı insanlar, yeterli ön sevişmeden sonra penisi açmayı, bulmayı veya prezervatifi takmayı bırakmanın ereksiyonları bozabileceğini ve ruh halini öldürebileceğini fark eder – kadın prezervatifleri, seksten sekiz saat öncesine kadar takılabilecekleri için bunu engelleyebilir . Partnerinizin dahili bir prezervatif takmanızı izlemesini sağlamak da ön sevişme için bir başlangıç ​​olabilir .

Seksten sonra kadın prezervatifinin hemen çıkarılmasına gerek yoktur, ancak partneriniz boşalmışsa, daha sonra ayağa kalktığınızda dağılabilir. Kadın prezervatifini yatarak çıkarmak en iyisidir. Prezervatifin dış halkasını kavrayın ve hızlı ve kolay bir temizleme işlemi için herhangi bir boşalma sıvısını kapatmak için birkaç kez çevirin

Kadın prezervatifleri vajinal seks için tasarlanmış ve onaylanmıştır, ancak insanlar bunları anal seks için de kullandıklarını bildirmiştir . Hem kadın hem de erkek prezervatifleri bariyer yöntemleri olarak işlev görürken, kadın prezervatiflerinin anal seks sırasında CYBE’lerin yayılmasına karşı ne kadar iyi koruduğuna dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır . Kadın prezervatifleri vajinal seks sırasında Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlarında önlenmesinde etkilidir.

Kadın prezervatifi nasıl kullanılır

  1. Paketin üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin ve ardından dikkatlice açın.

2. İç prezervatif yağlanmış olarak gelir, ancak isterseniz daha fazla kayganlaştırıcı ekleyebilirsiniz.

3. Prezervatifi anüsünüze koyuyorsanız iç halkayı çıkarın. Prezervatifi vajinanıza koyuyorsanız yüzüğü içeride bırakın.

4. Rahatlayın ve rahat bir pozisyona geçin. Tek ayakla sandalyede ayakta durmak, uzanmak veya çömelmek yaygın olanlardır.

5. Vajinanızın içine giriyorsa, prezervatifin kapalı ucundaki iç halkanın kenarlarını sıkıştırın ve tampon gibi kaydırın. İç halkayı rahim ağzınıza kadar gidebildiği kadar vajinanızın içine itin.

6. Anüsünüze veya vajina içine giriyorsa, prezervatifi parmağınızla içeri itmeniz yeterlidir.

7. Prezervatifin bükülmediğinden emin olun. Parmağınızı dışarı çekin ve dış halkanın vajina veya anüsün yaklaşık bir inç dışında sarkmasına izin verin. Gitmekte iyisin!

8. Prezervatif ile vajinanız veya anüsünüz arasında yana kaymadığından emin olmak için, penis veya seks oyuncağı kondomun içine girerken prezervatifi açık tutun.

Kadın prezervatifi nasıl çıkarılır:

1. Prezervatifte meni varsa, meniyi kese içinde tutmak için dış halkayı (dışarı sarkan kısım) çevirin.

2. Varsa meniyi dökmemeye dikkat ederek nazikçe vajinanızdan veya anüsten çıkarın.

3. Çöpe atın (asla herhangi bir prezervatifi sifonu çekmeyin, çünkü tuvaletinizi tıkayabilir).

4. Dahili prezervatifler tekrar kullanılamaz – her seks yaptığınızda yeni bir prezervatif kullanın.

İç prezervatifin seks sırasında biraz hareket etmesi tamamen normaldir, ancak penis / seks oyuncağı her zaman tamamen prezervatifle çevrelenmelidir. Penis / seks oyuncağı prezervatiften vajinanıza veya anüsünüze kayarsa veya dış halka vajinanıza veya anüsünüze itilirse durun. Semen (cum) yoksa, prezervatifi nazikçe çıkarabilir ve yerine geri koyabilirsiniz.

Döl veya pre-cum vajinanızın veya anüsünüzün yakınında iç prezervatifin dışına çıkarsa , cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırmayı düşünmek isteyebilirsiniz .

Döl veya döl öncesi vajinanıza veya vajinanıza girerse – ve hamilelik konusunda endişeleniyorsanız – yine de acil kontrasepsiyonla (ertesi gün hapı) hamileliği önleyebilirsiniz  . Acil kontrasepsiyon, korunmasız cinsel ilişkiden sonraki beş güne kadar hamileliği önleyebilir.

İç prezervatifle ilgili en harika şeylerden biri, ön sevişme ve seksten önce onu vaktinden önce koyabilmenizdir, böylece meşgul olma zamanı geldiğinde eylemi bölmek zorunda kalmazsınız. Partneriniz bile eğlenceye katılabilir ve prezervatifi sizin için yerleştirebilir.

Kadın Prezervatifi Dezevantajları?

Kadın prezervatiflerinin birkaç dezavantajı vardır ve herkes bunları zevkli bulmaz.

En büyük dezavantajlardan biri, düzgün bir şekilde yerleştirmek için pratik gerektirmeleridir , ancak bu, sık kullanımla daha kolay hale gelir. Seks sırasında kullanmadan önce kadın prezervatifini birkaç kez takmayı deneyin.

Kadın prezervatifinin herhangi bir cinsel temasa veya uyarılmaya başlamadan önce takılması gerekliliği hem bir avantaj hem de dezavantaj olarak görülebilir – bir yandan o anın sıcaklığını bölmek zorunda değilsiniz, diğer yandan bu ne zaman seks yapacağınızı tahmin etmeniz gerektiği anlamına gelir. Prezervatifi herhangi bir ön sevişmeden önce takmak, vajina ve pelvis gevşediğinden ön sevişmeden daha kolaydır.

Gürültü başka bir sorun olabilir. Doğru, bu prezervatifler bazen seks sırasında beklenmedik sesler çıkarabilir. Daha fazla kayganlaştırıcı eklemeyi deneyin ve prezervatifi sekse başlamadan 20 dakika önce taktığınızdan emin olun, böylece prezervatif vajina duvarlarına yapışır. Bu ekstra bağlılık süresine izin vermek, seksi daha doğal hissettirebilir ve hassas hale getirebilir.

Kadın prezervatifleri istenmeyen gebeliğin önlenmesinde etkilidir , ancak erkek prezervatifleri daha etkilidir . Doğru kullanıldığında kadın prezervatifi kullanan her 100 kadından 5’i bir yılda hamile kalacaktır. Bu, doğru kullanıldığında bir yıl boyunca her 100 kadında yaklaşık 2 gebelik koruma oranına sahip olan erkek prezervatifi ile karşılaştırılabilir.

Yanlış kullanıldığında kadın kondomunu kullanan her 100 kadından 21’i bir yılda hamile kalacaktır. Kadın prezervatifinin doğru şekilde nasıl takılıp kullanılacağını öğrenmek ve pratik yapmak için zaman ayrılmalıdır.

Erkek prezervatifleri gibi, kadın prezervatifleri de tekrar kullanılamaz . Kadın prezervatifleri erkek prezervatifleri ile birlikte kullanılmamalıdır – bu, yırtılma veya kayma olasılığını artırabilir. Kadın prezervatiflerine alışmak birkaç deneme gerektirebilir, ancak pratik yapmak mükemmeldir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı