Kahve İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

27.01.2021
576
Kahve İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kahve İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yetişkinlerin % 49’unun her gün kahve içtiği tahmin edilmektedir . Ama sağlığınız için iyi mi yoksa kötü mü? Araştırma, ne kadar içtiğinize bağlı olarak bazı avantajlar ve bazı potansiyel dezavantajlar buldu.

İşte kahve içmenin faydaları nelerdir ve kahve içmenin riskleri hakkında bilmeniz gerekenler ve olumlu sağlık etkilerini elde etmek için ne kadar içmeniz gerektiğini öğrenelim.

Kahve enerjiyi artırır ve odaklanmanıza yardımcı olur 

Kahve, konsantrasyonu ve uyanıklığı teşvik ederek sabah sisine bir ara verir ve size faydalı bir enerji artışı sağlar. Çünkü kafein dolu.

Kahvede kafein merkezi sinir sisteminin uyarılması yoluyla Güler, konsantrasyon ve memnuniyet hissini yansıtmak için ruh değiştiren psikoaktif ilaçtır. Bu etkiler genellikle yaklaşık dört saat sürebilir.

Referans için, 8 onsluk bir fincan kahvede, yaklaşık 133 miligram (mg) kafein vardır – aynı miktarda çayda sadece 53 mg ve 12 onsluk bir meşrubatta sadece 65 mg.

Kahve, migren baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir

Migren baş ağrısının başlangıcında, başınızdaki kan damarları genişler ve kan akışlarını arttırır. Kahvede bulunan kafein , kan akışını kısıtlayan ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek vazokonstriksiyona(damar duvarındaki çizgisiz kasın gevşemesiyle damarın genişlemesidir. Böylece, kan akışı için daha fazla yer açılır, kan basıncı (yani tansiyon) düşer.) veya bu damarların daralmasına neden olur .

Bu yüzden kafein, reçetesiz satılan ilaçlar olan Excedrin Migraine ve BC Powder ve reçeteli bir ilaç olan Fioricet gibi birçok baş ağrısı ilacında bulunur.

Kahve uzun vadeli olarak sağlığı iyileştirebilir

2006 yılında Diabetes Care dergisinde yayınlanan bir araştırma , genç ve orta yaşlı kadınların kafeinsiz veya düzenli kahve tüketimiyle daha düşük tip 2 diyabet riskine sahip olduğunu buldu. Bu sonuçlar, insülin seviyelerini sabit tutmak söz konusu olduğunda yararlı olanın sadece kafein olmadığını gösteriyor.

Özel beslenme danışmanlığı uygulaması olan Cureative Nutrition’ın sahibi Chloe Paddison RDN, “Kahvenin ayrıca mevcut antioksidanlar ve mikro besinler sayesinde kalp krizi ve felce yol açan kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı düşünülüyor ” diyor .

Kahve, herhangi bir besin için önerilen günlük değerin büyük bir yüzdesini içermeyecek olsa da, aşağıdaki vitamin ve mineralleri içerir:

  • Niasin . Bir fincan kahvede, cilt ve sindirim sağlığı için fayda sağlayan güçlü bir B vitamini olan yaklaşık 0.5 mg niasin bulunur .
  • Potasyum. Bir fincan kahvede yaklaşık 16 mg potasyum bulunur, bu da kalp atışınızı düzenlemeye yardımcı olur ve kas ve sinir işlevini destekler.
  • Magnezyum . Bir fincan kahve, güçlü kemiklerin ve sağlıklı bir kalbin korunmasına yardımcı olan önemli bir düzenleyici enzim olan yaklaşık 7 mg magnezyum içerir .

Bazı kahve içecekleri sağlıksız içerikler içerir 

Ama kahveni nasıl içtiğin önemli. Paddison, “Çok fazla şeker eklemediğimiz ve frekansı kötüye kullanmadığımız sürece kahve çok faydalı olabilir” diyor. “Faydalarından yararlanmak için siyah kahve içmek zorunda değilsiniz, ancak onu nasıl tatlandırdığımıza dikkat etmeliyiz.”

Starbucks gibi popüler kahve mekanlarında, sıvı şeker aroması birçok içeceğe bolca pompalanır. İyi bir örnek Beyaz Çikolatalı Mocha içeceğidir – büyük boy içecek 43o kalori, 53 gram şeker ve 18 gram yağ içerir.

Çok fazla kahvenin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir

Kahve herkesi farklı şekilde etkiler. Bazı insanlar, uyarıcı etkilerine karşı daha yüksek bir toleransa sahipken, diğerleri sadece bir bardaktan gergin olabilir.

Toleransınız düşükse veya alıştığınızdan daha fazla kahve içiyorsanız, aşağıdaki fiziksel semptomları yaşayabilirsiniz:

  • Baş ağrısı
  • Hızlı kalp atımı
  • Sinirlilik
  • Uykusuzluk hastalığı
  • Mide bulantısı
  • Sinirlilik

Ne kadar kahve içmelisin; 

Mayo Clinic , kahvenin sağlık açısından yararlarını elde etmek ve riskleri en aza indirmek için günde 400 mg kahveden fazla içilmemesini öneriyor.

Bununla birlikte, Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, 12 ila 18 yaş arası ergenler günde yalnızca bir fincan kahve içmelidir. Ayrıca hamile kadınlar, kafein alımını günde iki fincandan daha az ile sınırlamalıdır.

Özet Olarak;

Genel olarak, kahvenin sizi nasıl hissettirdiğine dikkat etmek önemlidir. Bazı insanlar, özellikle her gün kafeinli içecek tüketmeye alışkın değillerse, etkilere karşı daha duyarlı olabilirler. Ancak, günlük 400 mg kadar fincan  kahvenin birçok sağlık yararı olabilir. 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı