Kış Aylarında El Bakımı İçin 5 İpucu!

22.01.2021
458
Kış Aylarında El Bakımı İçin 5 İpucu!

Kuru ısıtma havası, buz gibi kış soğuğu, sık sık el yıkama… Tüm bu faktörler ellerinizi kurutur ve yıpratır. Nedeni: kuru hava ciltteki nemi yok eder. Su ve sabun dış koruyucu kaplamayı yumuşatır ve cildin koruyucu asit örtüsüne zarar verir. Soğuk, ciltteki sebum bezlerinin daha az yağ üretmesine neden olur. Sonuç: eller kırılgan ve çatlak hale gelir. Ciltte çatlaklar oluşur, eller kaşınır ve buruşuk görünürler. Elin arkasındaki cilt daha ince olduğundan ve orada daha az sebum bezi bulunduğundan, bu bölge özellikle hassastır.

Bu nedenle korunmasız çevresel etkilere maruz kalan eller dikkatli bir bakım gerektirir. Amaç cilde nem vermek ve dış cilt bariyerini güçlendirmektir. Kışı kuru eller olmadan nasıl geçireceğiniz konusunda size beş ipucu veriyoruz:

Kış Aylarında El Bakımı İçin 5 İpucu!

Ellerinizi doğru yıkayın

Ellerinizi sık sık ve iyice yıkamak enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Ancak su, özellikle çok sıcak olduğunda cildi yumuşatır. Her seferinde sabun kullanırsanız cildin koruyucu asit örtüsünü de zayıflatmış olursunuz. Bu nedenle ılık su kullanmalı ve ellerinizi cilt dostu bir sıvı sabunla yıkamalısınız. “PH değeri nötr” veya “pH 5,5” gibi bilgiler, ilgili ürünleri gösterir. Daha sonra gerekirse nemlendirici kremle ellerinize masaj yapabilirsiniz.

Doğru cilt bakım ürününü bulun

Cildinizin yaz aylarına göre kışın daha yağlı bakıma ihtiyacı vardır. Cilt ne kadar kuru olursa, kremin o kadar fazla yağ dengesini sağlaması gerekir. Zeytinyağı veya çuha çiçeği yağı içeren ürünler buna uygundur. Üre de içeren yağlı cilt bakımı ciltte nem sağlar ve suyu hapseder. Dekspantenol içeriği çatlamış elleri rahatlatabilir. Eczaneden sizin için en iyi kremin hangisi olduğunu sorun. Kaliteli ve tedavi edici kremler kullanmak, kış soğuğunda kurumuş ve çatlamış ellere iyi gelecektir.

Özellikle pürüzlü ciltler için ekstra bakım

Normal bir nemlendirici krem ​​yeterli değilse, ellerinizi kendi hazırladığınız bir yağ banyosunda birkaç dakika tutabilirsiniz. Zeytinyağı, badem veya jojoba yağı buna uygundur. Alternatif: ellerinizi yağlı bir krem ​​veya merhemle ovun, ince pamuklu eldivenler giyin ve bakımın gece boyunca elinize işlemesine izin verin. Bu, elleri tekrar yumuşak ve esnek hale getirir.

Soğuk kış günlerinde eldiven giymeyi ihmal etmeyin

Soğuk mevsimde dışarıdaysanız eldiven giyin. Bu, ellerin kurumasını önler.

Yeterince içmeyi unutmayın

Yeterince içtiğinizden emin olun. En başta su olmak üzere, şekersiz bitki çayları bol miktarda tüketmeye özen gösterin.  Bu şekilde cilt de içeriden yeterince su alır ve kurumasını önlemiş olursunuz.

Önemli: Kaşıntılı, lapa lapa ve çatlamış eller, örneğin nörodermatit veya sedef hastalığı gibi bir cilt hastalığına işaret edebilir. Bu nedenle, şikayetler devam ederse veya bir süre geçip tekrar olmaya devam ederse, şikayetlerinizi bir doktora bildirmelisiniz.

Soğuk kış aylarında el bakımı için verdiğimiz 5 ipucunu uygulayarak, siz de güzel ve yumuşak ellere kavuşabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı