Kızlarda Ergenlik Dönemi Nasıl Olur?

29.12.2020
566
Kızlarda Ergenlik Dönemi Nasıl Olur?

Ergenlik, fiziksel değişikliklerin meydana geldiği, yetişkinlerin fiziksel özellikleri ve üreme kapasitesiyle sonuçlanan bir olaylar dizisidir. Bu fiziksel değişiklikler, hipofiz bezi – lüteinizan hormon ve folikül uyarıcı hormon – tarafından üretilen hormon seviyelerindeki değişiklikler tarafından düzenlenir. Doğumda bu hormonların seviyeleri yüksektir, ancak birkaç ay içinde azalır ve ergenliğe kadar düşük kalır. Ergenlik çağının başlarında, luteinize edici hormon ve folikül uyarıcı hormon seviyeleri yükselir ve seks hormonlarının üretimini uyarır. Artan seks hormonu seviyeleri (esas olarak östrojen ), göğüslerin, yumurtalıkların, uterusun ve vajinanın olgunlaşması dahil olmak üzere fiziksel değişikliklere neden olur. Normalde, bu değişiklikler ergenlik döneminde sırayla meydana gelir ve cinsel olgunlukla sonuçlanır.

Ergenlik başladığında ve değişikliklerinin ne kadar hızlı gerçekleştiği gibi diğer birçok faktörden etkilenir.

 

Beslenme ve genel sağlık: Amerika Birleşik Devletleri’nde ergenlik, bir asır öncesine göre bugün yaklaşık 3 yıl önce başlıyor. Sebepler muhtemelen beslenme ve genel sağlıktaki gelişmeleri içerir.

Kilo: Ergenlik biraz fazla kilolu kızlarda erken başlama eğilimindedir ve çok zayıf ve yetersiz beslenen kızlarda daha geç başlama eğilimindedir.

Genetik: Ergenlik, anneleri erken olgunlaşan kızlarda daha erken ortaya çıkar.

Etnik grup: Ergenlik, siyahlarda ve Hispaniklerde, Asyalılar ve Hispanik olmayan beyazlara göre daha erken başlama eğilimindedir.

Ergenliğin ilk değişimi genellikle meme gelişiminin başlangıcıdır (meme tomurcuklanması). Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kızlarda bu değişiklik genellikle 8-13 yaşlarında ortaya çıkar. Kısa süre sonra kasık kılları ve koltuk altı kılları çıkmaya başlar.

Ergenliğe eşlik eden büyüme atağı tipik olarak kasık kılları ve koltuk altı kılları uzamaya başladığında başlar. Büyüme, ergenlik çağında nispeten erken (adet dönemleri başlamadan önce) en hızlıdır ve yaklaşık 12 yaşında zirveye ulaşır. Daha sonra büyüme önemli ölçüde yavaşlar ve genellikle 14 ile 16 yaşları arasında durur.

Meme tomurcuklanmasından ilk adet dönemine (menarş) kadar olan süre genellikle yaklaşık 2 ila 3 yıldır. Amerika Birleşik Devletleri’nde kızlar ortalama olarak ilk adetlerini neredeyse 13 yaşında geçirirler, ancak birçok faktöre bağlı olarak geniş bir aralık (tipik olarak 10 ila 16 yaş arası) vardır. Adet döngüleri genellikle ilk başta düzensizdir ve düzenli hale gelmesi 5 yıla kadar sürebilir.

Ayrıca ergenlik döneminde kızın vücut şekli değişir ve vücut yağ yüzdesi kalçalarda ve uyluklarda artar ve birikir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı