Kızlık Zarının Yırtıldığını Anlamak Mümkün mü?

14.03.2022
546
Kızlık Zarının Yırtıldığını Anlamak Mümkün mü?

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır ?

Kızlık zarı yırtılması fikri bekaret kaybıyla ilişkilendirilse de (cinsel ilişkiden sonra), bu kızlık zarını germenin veya yırtmanın tek yolu değildir. Aslında, kadınların bisiklete binme, binicilik, jimnastik veya diğer şiddetli egzersiz biçimleri gibi fiziksel egzersizler yoluyla kızlık zarını istemeden yırtmaları çok yaygındır. Aynı şekilde mastürbasyon, vajinal spekulum , yaralanma veya tampon kullanımı kızlık zarınızı yırtabilir veya gerebilir.

Kızlık Zarının Yırtıldığı Anlaşılır mı?

Öncelikle, tüm kadınların kızlık zarı ile doğmadığını hatırlamak önemlidir. Şans nispeten düşük olsa da (binde bir), bu mümkündür. Vajina girişini kısmen kaplayan bu esnek zara sahip olan kadınlar, ilk cinsel ilişkilerinden önce zaten yırtmış olabilirler. Kızlık zarınız seks gününe kadar sağlam kalsa bile, yine de seks nedeniyle yırtılmayabilir veya kanamayabilir.

Kızlık zarınızın yırtıldığını nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız okumaya devam edin…

Kızlık zarı bozulma belirtileri nelerdir?

Kızlık zarınızı yırttıysanız, aşağıdakilerden herhangi birini yaşamanız mümkün olabilir:

*Hafif lekelenme veya kanama
*Vajinal açıklık çevresinde hafif rahatsızlık veya ağrı
*Vajinal açıklığın içinde 1-2 cm civarında yırtık veya kırık cilt (zar)
*Bazı dişiler kızlık zarını yırtmış olmalarına rağmen bunların hiçbirini fark etmezler. Kızlık zarının zamanla doğal olarak yıpranması oldukça normaldir. Bir anlamda kağıt mendile benzetebilirsiniz; hafif basınçla bile delmek kolaydır, bu nedenle tek seferde yırtılabilir veya yavaş yavaş gerilebilir ve vajina duvarlarına geri dönene kadar genişleyebilir. Bu noktada bir doku halkası gibi hissedilir, ancak vajina duvarlarının geri kalanı gibi pürüzsüz hissetmeyecektir – düzensiz bir yüzeye sahip olacaktır. Sadece kızlık zarınızı gerdiyseniz , zamanla kaybolabilir veya yırtılabilir.

Kızlık zarı nasıl kontrol edilir?

Kızlık zarınızın yırtılıp yırtılmadığını öğrenmek aslında oldukça kolaydır. Bunu bir Doktora veya jinekoloğu ziyaret etmeden kendiniz anlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir ayna, bir sandalye ve parmaklarınız. İşte yapmanız gerekenler:

Ellerinizi iyice yıkayın
Tek elinizle yönetebileceğiniz küçük bir ayna alın
Bir sandalyenin kenarına oturun ve bacaklarınızı açın.
Gerekirse parmağınıza biraz doğal kişisel kayganlaştırıcı sürün (özellikle parmaklarınızı sokarken rahatsızlık hissediyorsanız)
Aynayı vajinanızın önünde tutun ve açıklığı görebileceğiniz şekilde yukarıya doğru eğin.
Labia’yı (vajinal dudaklar) açmak için işaret parmağınızı veya orta parmağınızı kullanın.
Kızlık zarı sağlamsa, vajinal açıklığınızın alt kısmında ince, ay şeklinde etli bir zar görebilmeniz gerekir.
Bir kızlık zarının boyutunun ve şeklinin oldukça değişebileceğini unutmayın. İyi bir kural, kolayca bir parmağınızı sokabiliyorsanız veya vajina duvarlarının çevresinde düzensiz eti hissedebiliyorsanız (herhangi bir direnç veya rahatsızlık hissetmeden), kızlık zarınızın yırtılması muhtemeldir.

Kızlık zarını yırttığını fark edersen, bu tamamen normal ve sorun değil.

Bu daha yeni olduysa ve herhangi bir rahatsızlık veya hafif kanama yaşıyorsanız, bölgeye soğuk bir paket veya buz koyarak rahatlatabilir ve daha iyi hissedene kadar tampon kullanmaktan veya cinsel ilişkiden kaçınabilirsiniz. Kızlık zarınız iyileştiğinde, bu şeylere normal şekilde devam edebileceksiniz! Umarız bu makaleyi bilgilendirici bulmuşsunuzdur.

Bu bilgiler bilgi içeriklidir. Doktor kontrolü dışında müdahale etmeyiniz!

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı