Meme iltihabının belirtileri ve tedavisi Nelerdir?

28.12.2021
536
Meme iltihabının belirtileri ve tedavisi Nelerdir?

Meme iltihabının belirtileri ve tedavisi

Meme iltihabı belirtileri arasında yüksek ateş, yorgunluk, uzuv ağrısı ve hassas göğüsler bulunur. Meme iltihabı oluşursa emzirmeye devam edilebilir.

Emzirme ateşi olarak da bilinen meme iltihabı, emzirmeye çok rahatsız edici bir eşlik edebilir. Daha mutlu anneler emzirme sırasında bundan kaçınır, ancak birçok anne meme iltihabı belirtileriyle mücadele eder.

Meme iltihabının belirtileri kuşkusuz rahatsız edici ve ağrılı olsa da neyse ki bir tedavisi var. Ve en önemlisi, emzirmeye devam edebilir!

emzirme sırasında meme ağrısı

Süt kanalının tıkanmasından meme iltihabına kadar

Göğüs iltihabı veya profesyonel mastitis genellikle ilk dönüm noktası değildir; göğüslerdeki değişiklikler genellikle göğüs iltihabı semptomları ortaya çıkmadan önce bile ortaya çıkabilir.

Anne sütü üretimi başladığında ön sütün yerini anne sütü üretimi alır. Aynı zamanda memede aşırı yüklenme yaşayabilirsiniz. Göğüsler daha serttir, gergin ve hatta ağrılı hissedebilirsiniz. Aşırı doymuş meme sorunu emzirme ile kolayca çözülebilir.

Sorun, süt kanalının tıkanmasıdır. Süt kanalı tıkandığında memede hassas bir nokta olarak topaklar belirir. Süt kanalı düzgün şekilde boşaltılmazsa çevredeki alanlar yanabilir ve meme hassasiyetine neden olabilir. Ancak bu gibi durumlarda henüz klasik anlamda meme iltihabından söz edemeyiz, çünkü bu erken aşamada anne genellikle kendini iyi hisseder ve ateşi yoktur.

Göğüs hassasiyetine ek olarak, yorgun, depresif, uzuv ağrısı hissettiğiniz ve tüm bunlara yüksek ateşin eşlik ettiği grip benzeri semptomlar gördüğünüzde meme iltihabı hakkında konuşmak mümkündür.

Göğüslerdeki kanalları ve iltihabı tıkamak için çoğul kullansak da, gerçekte sorun sadece bir göğüste ortaya çıkar. İltihabın her iki memeyi aynı anda etkilemesi çok nadirdir.

Meme iltihabı belirtileri

Önceki bölümde bahsedildiği gibi, süt kanalı tıkanıklığı ile meme iltihabı arasındaki temel fark, ilk vakanın ateşle ilişkili olmamasına rağmen, meme iltihabının yüksek ateş ile ilişkili olmasıdır. Bu, bir sorunu oldukça açık bir şekilde gösteren bir sinyaldir. Ama elbette meme iltihabının belirtileri arasında başka şeyler de var.

Yüksek ateşe ek olarak, kendinizi genellikle yorgun ve depresif hissedebilirsiniz, ancak çoğu zaman annelik görevleri sırasında bunu fark etmezsiniz. Ancak ateşe ek olarak, uzuv ağrısı da hissediyorsanız, kesinlikle şüpheli olabilir. Listelenen ilk belirtiler genellikle grip benzeri olduğundan, bu sinyallere dayanarak grip olduğundan şüphelenebilirsiniz. Öte yandan, meme hassasiyeti, dokunulduğunda ağrı, kızarıklık ve topakların görünümü, sizin durumunuzda bu semptomların diğer herhangi bir hastalıktan daha fazla meme iltihabı belirtisi olduğuna dair kesinlikle bir uyarı işaretidir.

Bu semptomlar daha az görülmekle birlikte, bulantı ve kusma meme iltihabının bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Meme iltihabı tedavisi

Neyse ki, meme iltihabı tıbbi müdahale olmaksızın azalır, ancak bazı durumlarda tıbbi yardım almak gerekir. Ancak evde tedavi ne zaman yeterlidir ve ne zaman profesyonel yardıma ihtiyaç duyulur?

Meme İltihabı Nasıl Geçer?

Emzirme veya emme

Emzirmek meme iltihabını tedavi etmenin en iyi yoludur! Anne sütü pürülan değil, temizse emzirmek elbette tek çözümdür! Anne sütü tamamen normal ise bebeğin memeye eklenmesini engelleyen hiçbir şey yoktur. Emzirmek memelerin boşalmasına yardımcı olur, bu da memelerde süt durgunluğunu önlemek için önemlidir.

Ancak anne sütünün pürülan olup olmadığını nasıl anlarsınız? Pürülan anne sütü kalın, hatta topaklı, bazen sarımsı ve lifli olabilir. Bebeğinize anne sütü verip veremeyeceğinizden emin değilseniz, bir hemşireye veya emzirme danışmanına danışın.

Bebeği memeye yerleştirirken, çenesi ve dili iltihaplı kısma dönük olacak şekilde emmesini sağlayın. Bu, bebeğin tam olarak sorunun oluştuğu bölgeden emmesini sağlar. Emzirirken, emzirme pozisyonlarını değiştirin, çünkü bu meme boşaltmayı daha da etkili hale getirebilir. Ve bebeği memeye doğru ve doğru emzirme tekniğini yerleştirmeyi unutmayın!

 

Emzirme

Emzirmeye iltihaplı bir memede başlanması tavsiye edilir, çünkü bu memenin tamamen boşalma olasılığını artıracaktır. Bu olmazsa emzirmeden sonra memelerini emerek boşaltmaları gerekir.

Anne sütü pürülan olsa bile sağmayı seçmelisiniz. Bu durumda bebek iltihaplı memeden emzirmemelidir. Ancak, bebek iltihaplı memeden pürülan anne sütü nedeniyle ememiyorsa, boşalmasına özen göstermeli, bu nedenle emmeyi seçmelisiniz.

Amaç, ister emziriyor olun ister emiyor olun, göğüslerinizi boşaltmak. Sık emzirme ve emzirme yardımcı olacaktır, bu nedenle meme iltihabı ile mücadele ediyorsanız, geceleri bile iki saatte bir emzirmeye veya emzirmeye değer.

sıcak kompres

Sıcak kompres, iyileşmeye katkıda bulunan kan dolaşımını başlatmaya yardımcı olur. Ayrıca göğüs pedi, elektrikli ısıtma yastığı, sıcak su kompresi ve hatta ısıtılmış havlu kullanabilirsiniz. Ancak sıcak bir duş veya banyo da kanıtlanmıştır.

Masaj

Sıcak kompres sırasında hafif bir göğüs masajıyla da yardımcı olabilirsiniz. İltihaplı bölgeye, yumru arkasındaki bölgelere dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın ve yavaş yavaş meme ucuna doğru hareket ettirin.

Bir dinlenme

Evet biliyoruz! Annelik görevleri arasında genelde dinlenme yer almaz ancak önünüzde  kenara atılması zor bir görev var. Bununla birlikte, meme iltihabından kurtulmak istiyorsanız, mümkün olduğunca dinlenmeniz önemlidir.
Bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan yardım isteyemeseniz bile dinlenin! en önemli şey şifadır!

Anne sütü

+1 ipucu

Tedavi edici bir unsur değildir  ancak sıkı ve dar giysilerden kaçınmak kesinlikle iyileşmeye katkı sağlayacaktır. Çok güçlü bir sütyen hala sağlıklı değil, ancak meme iltihabı durumunda bundan tamamen kaçınmalısınız! Bu durumda sütyensiz olun, ancak sizi çok rahatsız ediyorsa, göğüslerinize baskı yapmayan bol giyinin.

Bunlar meme iltihabından kurtulmak için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz işlemlerdir. Çoğu durumda emzirme, meme iltihabı olan annelere anında yardım sağlarken, bazı durumlarda tıbbi müdahale ve ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Meme iltihabı durumunda ne zaman doktora görünmeli?

Meme iltihabı genellikle yukarıdaki yöntemlerle tedavi edilebilse de, tüm bunların yeterli olmadığı ve tıbbi müdahalenin gerekli olduğu zamanlar olabilir. Bir doktora görünmek ne zaman gereklidir?

  • Meme iltihabına ne iyi gelir sorununuza ek olarak Emzirme, sıcak kompres, masaj ve dinlenmeye rağmen meme iltihabı semptomları 24 saat içinde düzelmezse, doktora başvurmalı ve ziyareti geciktirmemelisiniz! Tedaviye rağmen ateşiniz yüksekse veya hatta ateşiniz yükseliyorsa bir doktora görünün!
  • Meme iltihabı belirtileri başlangıçta çok ani ve şiddetliyse doktora görünmeyi beklemeyin!
  • Mastit sadece bir memeyi değil her ikisini de etkiliyorsa veya meme başı iltihaplı görünüyorsa tıbbi müdahale gereklidir.

Meme iltihabı durumunda doktorunuz büyük ihtimalle antibiyotik tedavisi önerecektir. Reçeteli antibiyotikler söz konusu olduğunda, emzirmelerini sağlamak için özen gösterilmelidir.

Çoğu antibiyotiğin emzirme üzerinde etkisi yoktur, ancak emzirmek istiyorsanız, bu ilacı reçete ederken doktorunuza söylemeniz önemlidir. Reçeteli bir antibiyotikle gerçekten emzirip emziremeyeceğinizi bilmiyorsanız, bu konuda size yardımcı olacak çocuk doktorunuzla iletişime geçin.

Doğru zamanda bir doktora görünmek de önemlidir, çünkü yapmazsanız, meme iltihabınız daha da kötüleşebilir ve zaten daha ciddi tedavi gerektiren bir meme apsesi gelişebilir.

Meme iltihabının nedenleri

Meme iltihabının nedenlerini bilmelisiniz ki gelecekte tekrarlayan iltihaplardan kaçınmak için bunlara daha fazla dikkat edebilirsiniz: Genellikle meme iltihabına neden olabilecek dört şey vardır:

  • Yetersiz emzirme veya yetersiz uzun emzirme durumunda, meme tamamen boşaltılamaz, bu, meme iltihabı riskini artıran meme doygunluğu fenomenine yol açabilir. Herhangi bir nedenle, yeterince sık ve uzun süre emziremiyorsanız, meme boşalmanızı emerek gidermelisiniz.
  • Yanlış emzirme teknikleri de meme iltihabına katkıda bulunabilir. Bebek doğru teknikle emzirmiyorsa, tek başına emzirme yeterince etkili değildir, bu da göğüslerin bir daha tamamen boşaltılamayacağı anlamına gelir. Bu nedenle emzirmenin doğru yolunu öğrenmek önemlidir, çünkü teknoloji etkili emzirmenin sırrıdır.
  • Sıkı sütyenler veya göğüslere yüksek basınç uygulayan bir taşıyıcı, göğüslerdeki süt akışını olumsuz etkiler. Bu, sütyen veya bebek taşıyıcı takmanın meme iltihabına yol açacağı anlamına gelmez. Doğru şekilde tasarlanmamış veya düzgün şekilde sabitlenmemiş aşırı sıkı sütyenler ve bebek taşıyıcılarına dikkat edin. Çünkü eskisinden farklı olarak ciddi sorunlara neden olabilirler.
  • Bakteriler ayrıca meme iltihabına neden olabilecek meme ucu yaralanmalarına nüfuz edebilir.

emziren bebek

Meme iltihabı ve emzirme

Bu konuyu birkaç kez ele almamıza rağmen, meme iltihabı ve emzirmenin birbirini dışlamadığını bilmek önemlidir! Ne yazık ki, meme iltihabı emzirmeyi sonlandırmanın en yaygın nedenlerinden biridir, ancak çoğu durumda emzirmeye sorunsuz bir şekilde devam edilebilir.

Çoğu durumda, meme iltihabı sadece bir memede görülür. Bu nedenle iltihaplanmayan meme “mevcuttur”, ancak iltihaplı memedeki anne sütü pürülan olabilir ve emziremezsiniz.

Ancak iltihaplı göğsünüzdeki anne sütü tamamen temizse, emzirmenin devam etmesini engelleyecek hiçbir şey yoktur. Bu durumda emzirmeye bu memeden başlamakta fayda var.

Vücudunuza dikkat edin!

Annelik, anne baba olmanın verdiği mutlulukların yanında pek çok zorluğu da beraberinde getiriyor. Bebeğin gelişiyle birlikte neredeyse her şey değişecek. Yanında yardım eden biri olsa bile, annenin rolü çoğu zaman yorucudur.

Meme iltihabının başlaması durumu daha da kötüleştirebilir, ancak neyse ki iyi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Çoğu durumda, meme iltihabı semptomları birkaç gün içinde düzelebilir. Göğsünüz ağrıyorsa, dokunmaya duyarlıysa bu belirtileri hafife almamanız, bir an önce tedaviye başlamanız ve sorunlarınız düzelmiyorsa ziyaretinizi geciktirmemeniz çok önemlidir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı