Menstrual Kap Nedir? Nasıl Kullanılır? Ve Daha Fazlası

29.04.2021
1.463
Menstrual Kap Nedir?  Nasıl Kullanılır? Ve Daha Fazlası

Menstrual Kap Nedir? Nasıl Kullanılır?

Regl döneminizi düşündüğünüzde, genellikle iki seçenek akla gelir: tamponlar veya pedler. Ancak üçüncü bir seçenek var: adet kupaları. Hiç merak ettiniz mi? “Adet kupası nedir?” ya da onu nasıl kullanacağımızı, sizi bilgilendirmek için buradayız.

1. Adet kupası nedir?

Adet kabı tam olarak kulağa benzeyen şeydir: kadınların adet akışını toplamak için vajinalarına yerleştirebilecekleri esnek bir bardak. Lateks kauçuk veya silikondan yapılmıştır ve yeniden kullanılabilir veya tek kullanımlık çeşitleri vardır.

2. Adet kupasını nereden satın alabilirim? Ve hangi adet kupasını seçmeliyim?

Tüm adet kapları eşit olarak yaratılmaz. Uzmanlar; “Genel olarak, daha genç kadınlara (genellikle 30 yaş ve altı) ve hiç vajinal doğum yapmayan kadınlara daha küçük bir bardak önerilir” diyor.

3. Neden adet kabı kullanmalısınız (tampon veya ped yerine)?

Birinin adet kupasına geçmek istemesinin birkaç nedeni vardır. Bunun bariz bir nedeni, tek bir adet kabının yıllarca tekrar kullanılabilmesi ve bu nedenle israfı büyük ölçüde azaltması nedeniyle çevre için daha iyi olmasıdır. Bazı kadınlar adet kaplarını ped veya tamponlardan daha rahat bulur. Ve ekonomik bir bakış açısından, yeniden kullanılabilir adet kupaları, yıllarca sürdükleri için uzun vadede size para kazandırır.

4. Adet kupaları ağrıyor mu veya rahatsız mı hissediyorsunuz?

Uzmanlar  birçok insanın bardaklarını yerleştirdikten sonra hiçbir şekilde hissetmediğini ve taktığınızda da acı vermemesi gerektiğini söylüyor (ancak bir tampon veya ped kullanmaktan daha fazla pratik gerektirebilir). Aslında, vücut ısınıza uyacak şekilde ısınan esnek silikon sayesinde çoğu insan içinde olduğunu unutabilir.

5. Adet Kupası Nasıl Takılır?

Evde, işte, hareket halindeyken!  adet kupaları, basit ve zahmetsiz dönem kupaları olacak şekilde tasarlanmıştır. Basitçe katlayın ve yerleştirin. Bitti!

Bir adet kupasının nasıl yerleştirileceğini öğrenmek için aşağıdaki kılavuzu kullanın ve kısa sürede bir dönem ninjası olacaksınız.

1. Ellerinizi yıkayın

Bardağınızın üst kısmındaki hava deliklerinin açık olup olmadığını kontrol edin ve ellerinizi yıkayarak dezenfekte edin.

2. Katla + Tut

Rahat olun: Kabı otururken, ayakta dururken veya çömelirken yerleştirebilirsiniz. Bacaklarınızı açmak, başarılı ve rahat bir yerleştirmeye yardımcı olacaktır. Rahatlayın. Düzleştirmek için bardağı kendi üzerine katlayın, ardından bir C şekli oluşturmak için ikiye katlayın.

Uzmanlar ; “Doğru yapmak birkaç zaman alabilir ve bardağı doğru yerleştirmeyi öğrenirken yedek olarak bir ped takabilirsiniz” diye öneriyor.

3. Yerleştir

Sarılmış halde tutun ve önce vajinaya doğru yönlendirin. Bardağın tamamen açıldığını kontrol etmek için, temiz bir parmağınızı bardağın dibine kaydırın ve hissedin – yuvarlak olmalıdır.  Adet döngünüzde, yoğun günlerden hafif akış günlerine kadar herhangi bir zamanda kullanılabilir.

doğru şekilde yerleştirdiğinizi ve doğru boyutta bardağı kullandığınızı “vajinanızda hissetmiyorsanız ve sızıntı olmadığında ve kapağı çıkardığınızda yalnızca kısmen doluysa” anlayacaksınız.

4. Giyin ve İşlerini Hallet

Adet Kabı günde yaklaşık 2–4 kez boşaltılır, 12 saate kadar, gece boyunca da kullanılabilir. Adet Kabı üzerindeki ölçüm çizgileri, akışınızı izlemenize ve ritminizi kolayca öğrenmenize yardımcı olur.

Menstrual kap çok doluysa ve sızıntı varsa, muhtemelen bardağı daha sık çıkarmanız ve boşaltmanız gerekir.”

5. Çıkar Ve Temizle

Ellerinizi yıkayın ve kaslarınızı gevşetin. Bardağın altını kavrayın. Sızdırmazlığı kırmak için bardağın altını sıkın.

Gövdeyi tek başına tutarak çekmemeye dikkat edin. Dolan kabı tuvalete dökün. Durulayın ve Yeniden Kullanın.

6. Temizleyin + sterilize edin

Adet Kabı, döngünüzden önce ve sonra ve boşalttıktan sonra temizlenmelidir. Koku ve renk bozulmasını önlemek için önce soğuk suyla durulayın, ardından sıcak suyla ve silikon kaplar için tasarlanmış Kap Temizleyici ile yıkayın.

Açıklamalı Video;

6. Bir adet kabı vajinanızda sıkışabilir veya kaybolabilir mi?

Vajinal kanalınız ortalama olarak yalnızca 3-6 inç uzunluğundadır – şeylerin kalıcı olarak kaybolabileceği sonsuz, karanlık bir tünel değildir. Bu yüzden, bardağınızı çıkarmakta sorun yaşıyorsanız, çıldırmayın. Rahatlayın, nefes alın ve zorlamayın. Yardım için su bazlı (silikon bazlı olmayan) bir yağ da kullanabilirsiniz.

7. Bir adet kabını vajinanızın içinde ne kadar süreyle bırakabilirsiniz?

Adet kupanızı 12 saate kadar içeride bırakabilirsiniz, bu noktada onu çıkarmanız (temiz, yıkanmış ellerle), tuvalete boşaltmanız ve yeniden yerleştirmeden önce yumuşak, kokusuz bir sabunla yıkamanız gerekir. . Bu, bardağınızı günde yalnızca iki kez çıkarmanız ve boşaltmanız gerektiği anlamına gelir.

Evet, bir gecede saklayabilirsiniz. Bunu egzersiz ve yüzme sırasında da takabilirsiniz (ancak çoğu bardak seks sırasında kullanılamaz). Bütün gece uyuyabilmek ve herhangi bir sızıntı endişesi olmadan aşağıya doğru köpek yapabilmek oldukça iyi hissettiriyor.

8. Adet kapları sızdırıyor mu?

Menstrüel kaplar genellikle yalnızca doğru yerleştirilmediklerinde sızdırır – örneğin, tam olarak “açılmamışsa” veya eğri çıkmışsa. Bu bağlamda, ilk kez taktığınızda bir miktar sızıntı beklenebilir, bu nedenle bir yedek ped takmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, doğru bir şekilde yerleştirildikten sonra, taşma nedeniyle sızıntı çok nadirdir. Çoğu kadın için, bir adet kabı aslında tüm bir döngünün değerinde adet kanını tutabilir! Yoğun bir akışınız varsa ve bununla ilgili endişeleriniz varsa, kabı ilk kez kullanırken daha sık çıkarın; Ne kadar kanadığına ve bardağı ne sıklıkla boşaltman gerektiğine çabucak alışacaksın. Bu, adet kaplarının bir başka büyük faydasıdır: Kadınların vücutları için neyin normal olduğunun daha fazla farkında olmalarını ve bu nedenle sağlıklarındaki herhangi bir değişikliğe daha fazla uyum sağlamalarını sağlar.

9. Bir adet kupasını temizlemenin en iyi yolu nedir? Ve umumi bir tuvaletteyken  gizlice nasıl temizlersin?

Bazı adet kapları boşaltılabilir, yıkanabilir ve sonra tekrar kullanılabilirken, diğer kaplar atılabilir. Her iki durumda da, bardağınızı günde birkaç kez boşaltmanız veya değiştirmeniz gerekir, diyor Dr. Bir adet kabını çıkarmak ve boşaltmak için parmaklarınızı vajinanızın içine koyun, ardından yavaşça sıkın ve dışarı çekin. Adet sıvısını tuvalete, lavaboya veya duş giderine boşaltın. Ardından bardağı ılık su ve yumuşak kokusuz sabunla yıkayın (veya sağduyulu veya temiz olmayan bir durumdaysanız, bardağın içini ve dışını tuvalet kağıdıyla silin) ​​ve sonra tekrar yerine koyun.

Uzmanlar “Eğer dışarıdaysanız, bardağınızı temizlemek için bir su şişesi, kadınsı mendil veya hipoalerjenik bebek mendili getirebilirsiniz,” diyor Dr. Her zaman bardağınızla birlikte gelen temizlik talimatlarını izleyin ve bardağınızla duş almayın veya vajinal deodorant kullanmayın – bu tahrişe veya enfeksiyona yol açabilir.

Kokular konusunda endişeli misiniz? “Vücut kokusundan endişe duyuyorsanız, bardağınızı daha sık boşaltın” diye ekliyor. “kap kokusundan endişe ediyorsanız, yumuşak bir sabun ve suyla iyice yıkayın ve talimatlar bardağın kaynar suda temizlenebileceğini söylüyorsa, bunu da yapın.”

10. Adet kupası kullanırken seks yapmak uygun mudur ?

Uzmanlar “Yumuşak tek kullanımlık menstrual kapların bazıları  seks sırasında takılabilir, ancak ilk önce kullandığınız herhangi bir kaptaki talimatları kontrol etmelisiniz,” diye belirtiyor Dr. “Bununla birlikte, menstrual kapların doğum kontrolü olmadığını unutmayın. Hamileliği önlemeye çalışıyorsanız, seçtiğiniz doğum kontrol yöntemini kullandığınızdan emin olun. Diyafram ve spermisit kullanıyorsanız, bardağı çıkarın ve diyaframınızı (kanı toplayacak olan) cinsel ilişkiye hazırlanırken, sırasında ve sonrasında kullanın. Sonra adet kupasını kullanmaya geri dönün. ”

11. Menstrual Kap Kimler İçin Uygun Değildir?

Kızlık zarı olan, kadınların kullanımı kesinlikle uygun değildir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı