Mide Yanması Nedir? Ve Nasıl Tedavi Edilir?

21.01.2021
417
Mide Yanması Nedir? Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Yanması Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Mide yanması, göğsünüzde yanma hissi veren ve asit reflü ( GERD , gastroözofageal reflü hastalığı ) belirtisidir .

Çoğu insan mide yanması yaşar mı?

Mide yanması hamilelikte daha sık görülür . Çoğu insan yemeklerden sonra mide yanması yaşar, ancak insanları uyurken de uyandırabilir. İnsanlar ayrıca belirli yiyecekleri yedikten veya belirli içecekleri içtikten sonra mide yanması yaşayabilir .

Mide yanması neyin belirtisi veya belirtisi olabilir?

Mide yanmasına eşlik edebilecek asit reflü semptomları şunları içerir:

 • yutma güçlüğü ,
 • kronik öksürük ,
 • üst karın bölgesinde mide ağrısı veya yanma,
 • kalıcı boğaz ağrısı ,
 • boğazda asit tadı olan yiyeceklerin veya sıvıların kusması ve
 • kalıcı ses kısıklığı veya larenjit .

Kalp krizi veya mide yanması olup olmadığını nasıl anlarsın ?

 • Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız , hayatınızı kurtarmak için hemen 911’i arayın.
 • Bir kalp krizi ve mide yanması aynı semptomlara sahip olabilir, örneğin aynı olabilir, örneğin mide yanması başka bir hastalığın veya durumun bir semptomudur, örneğin göğüs ağrısı , nefes darlığı ve mide bulantısı ve kusma .
 • Mide yanması ile aynı olmayan kalp krizi belirti ve semptomları arasında örneğin baş dönmesi , diş ağrısı ve baş ağrısı bulunurken mide yanması semptomları arasında yutma problemleri, inatçı boğaz ağrısı , ses kısıklığı , larenjit veya reflü larenjit yer alır .

Mide yanmasından nasıl kurtulabilirsiniz?

Mide yanması, yaşam tarzı değişiklikleri olan birçok insan için hafifletilebilir ve iyileştirilebilir, örneğin,

 • Sağlıklı yemek diyet ,
 • düşük kalorili ve kafeinden uzak yiyecekler içmek ,
 • sigarayı bırakmak ve
 • başınızı yastıkla kaldırarak uyuyun .
 • Reçetesiz satılan , reçete ve cerrahi tedavi mide yanması gerekebilir.

Mide yanması nedir?

Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna (yemek borusu) geri dönmesinin neden olduğu göğüste yanma hissidir . Yanma genellikle göğsün orta kısmında, sternumun (göğüs kemiği) hemen arkasındadır. Yanma kötüleşebilir veya düz ya da sağ tarafa yatarak ortaya çıkabilir. Hamilelik mide yanması şiddetlendirme eğilimindedir.

Birçok insan mide yanması yaşar ve mide yanmasını tedavi etmek için çok sayıda reçetesiz satılan (OTC) ilaçlar ve ev ilaçları vardır.

Çoğu durumda, semptomların sık olması (haftada birkaç kez), şiddetli olması veya şiddetinin artması dışında, bir sağlık uzmanına görünmeniz gerekmeyecektir.

Mide yanması şiddetliyse veya ağrıya nefes darlığı, kollarınıza veya boynunuza yayılan radyasyon gibi ek semptomlar eşlik ediyorsa, bu semptomları kalp krizi gibi daha ciddi tıbbi durumlardan ayırmak için bir doktora görünmeniz gerekecektir.

GERD ( Gastroözofageal reflü hastalığı ), ana semptom olarak mide yanması olan kronik ve daha ciddi bir reflü formu olarak düşünülebilir; ancak başka semptomlar olabilir veya hiç semptom olmayabilir.

Mide yanması belirtileriniz haftada iki defadan fazla ortaya çıkarsa, ciddi bir sorun olmadığından emin olmak için sağlık bakım uzmanınıza görünmelisiniz.

Mide yanmasına ne sebep olur?

Yemek borusunun (ağzınızı mideye bağlayan tüp) alt ucunda, yemek mideye girdikten sonra kapanan ve mide içeriğinin yemek borusuna yeniden girmesini önleyen sıkı bir kas bandı (alt özofagus sfinkteri [LES]) vardır. Bu sfinkter yanlış zamanda zayıflar veya gevşerse, mide asidi yemek borusuna geri dönerek mide yanmasına ve komplikasyonlarına neden olabilir.

Hangi yiyecek ve içecekler mide yanmasına neden olur (liste)?

 • Alkol : Alkol, alt yemek borusu sfinkterini gevşetebilir.
 • Kahve, portakal veya diğer asitli meyve suları mide yanması daha da kötüleştirebilecek veya tetikleyebilecek içeceklerden bazılarıdır.
 • Yağlı gıdalar, kızarmış gıdalar ve bazı bir cidic gıdalar (portakal, greyfurt, domates) yanı sıra baharatlı gıdalar mide yanması neden olabilir.
 • Mide yanması daha da kötüleştiren ek yiyecekler.

Her insan belirli yiyecek gruplarına biraz farklı tepki verir. Hangi yiyeceklerin semptomlarınızı kötüleştirdiğini izlemek için bir yemek günlüğü tutun. Bu günlükte ne yediğinizi, ne zaman yediğinizi, mide yanmasını kötüleştiren veya iyileştiren aktiviteleri takip etmeli ve hangi günlerde mide yanması semptomlarınız olduğunu belirtmelisiniz. Zamanla, rahatsız edici yiyecekleri mide yanması olaylarıyla ilişkilendirebileceksiniz. Bunu yazdırın ve yaşıyor olabileceğiniz mide yanmasının olası nedenlerini tartışmak için bir sonraki doktor randevunuza götürün.

Mide Yanması  – __________________ Haftası
GünYenen YiyeceklerMide yanması Tetikleyicisi
(Evet veya Hayır)
Faaliyetler
Pazar
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi

Mide yanmasının belirtileri  nelerdir?

Mide yanmasının olağan semptomu göğüste yanma hissidir. Buna eşlik edebilir:

 • boğazın arkasında ekşi bir tat,
 • gıdanın yetersizliği veya
 • boğazda yemek sıkışması hissi.

Bir kişinin , aşağıdakilerin eşlik ettiği mide yanması semptomları varsa, mümkün olan en kısa sürede kalp hastalığı için bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir :

 • nefes darlığı,
 • kollara veya boyuna radyasyon,
 • baş dönmesi veya soğuk ter.

Hamilelik sırasında mide yanması semptomlarını doğal olarak nasıl giderebilirsiniz ?

Alt yemek borusu sfinkteri (LES) hamilelik sırasında zayıfladığından gebelik mide yanmasının şiddetlendirme eğilimindedir. Bu zayıflamış (LES) bebeğin doğumundan sonra düzelir. Gebelik aynı zamanda karındaki organları da bozar ve büyüyen fetüsten artan karın basıncı mide yanmasına neden olur. Bu değişiklikler asit ve mide yanması reflüsünü teşvik eder.

Hamile kalan kadınların yaklaşık% 17 ila% 45’i mide yanması yaşayacaktır.

Maalesef, büyüyen fetüs üzerinde mide yanma ilaçlarının güvenliği konusunda net çalışmalar yoktur ve araştırmacılar , gelişmekte olan fetüs için ne kadar güvenli olduklarını değerlendirmek için bu ilaçları hamile kadınlar üzerinde test etmeyeceklerdir , bu nedenle tek seçenek bu ilaçları üzerinde test etmektir. hamile hayvanlar. Emilmeyen ilaçlar tercih edilmesine rağmen, asit nötralize edici veya baskılayıcı ilaçların çoğunun fetüse zararlı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Hamilelik sırasında mide yanması yönetimi, hamile olmayan mide yanmasi olan bir kişi için aynı ev ilaçları ve yaşam tarzı değişikliklerinden oluşur (ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ilgili önceki bölüme bakın).

Mide yanması nasıl teşhis edilir?

Genellikle bir sağlık uzmanının ihtiyaç duyduğu tek şey, mide yanmasının ön tanısını koymak için kapsamlı bir geçmiş ve fizikseldir. Herhangi bir hasar olup olmadığını ve mide yanmasının ne kadar şiddetli olduğunu değerlendirmek için doktorum aşağıdaki testlerden bazılarını öneriyor:

 • Endoskopi : Yemek borusunu ve mideyi incelemek için yemek borusundan esnek bir kapsam geçirilir. Gerekirse biyopsi alınabilir. Bu, doktorun belirgin bir hasar olup olmadığını görmesini ve ayrıca hastanın semptomlarının diğer nedenlerini (yabancı cisim, malignite )ortadan kaldırmasını sağlar.
 • Üst GI serisi (üst GI serisi): Sindirim sisteminin içini kaplayan bir sıvı içtikten sonra röntgen çekilir. Bu röntgenler sindirim sisteminin ana hatlarını gösterecektir.
 • Ambulatuvar pH testi: Bu test, burundan mideye giden küçük bir tüp aracılığıyla yemek borusundaki asitliği ölçer.

Hangi doğal ev ilaçları mide yanmasını yeniden yaşatır ve iyileştirir?

Mide yanması, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla (reçetesiz ve reçeteli) tedavi edilebilir. Nadir durumlarda, şiddetli ve kronik mide yanmasına (GERD) yardımcı olmak için cerrahi prosedürler mevcuttur.

Hangi yaşam tarzı değişiklikleri mide yanmasını hafifletir?

Yaşam tarzı değişiklikleri ile mide yanmasını tedavi etmenin ve önlemenin birkaç yolu vardır.

Kilo verin ve ideal kilonuzu koruyun. Fazla kilo mide üzerindeki baskıyı artırarak yemek borusuna asit reflü olasılığını artırır.

Sigarayı bırakın : Sigara içmek alt yemek borusu sfinkterinin düzgün çalışmasına engel olur.

Mide yanmasını şiddetlendiren gıdalardan kaçının ve bunları sağlıklı yiyeceklerle değiştirin.  Mide yanmayı tetikleyen gıdalardan kaçının (daha önce bakın). Mide yanmasını daha da kötüleştiren yiyecekler konusunda sizi uyarması için bir yemek günlüğü tutmayı düşünün. Yediğiniz yiyecek miktarını azaltın.

Yatağın başını yükseltin: Geceleri mide yanması yaşıyorsanız, yatağın başını yükseltmek reflüyü azaltacaktır.

Reçetesiz satılan (OTC) ve reçeteli ilaçlar mide yanmasını iyileştirir mi?

Reçetesiz satılan ve reçeteli birçok ilaç mevcuttur. Bunlar üç ana kategoriye ayrılır:

 1. Mide asidini nötralize eden ilaçlar (antasitler): Antasitler ( Mylanta , Maalox , Rolaids, Tums ) asidi düşürdükleri için hızlı rahatlama sağlar. Bu ilaçlar yemek borunuzdaki mevcut hasarı iyileştirmez veya gelecekteki mide yanması ataklarını önlemez.
 2. Asit üretimini azaltan ilaçlar : Bu ilaçlar, bloke ettikleri reseptörden (H-2 blokerleri) sonra isimlendirilir ve reçetesiz ve reçeteli ilaçlar olarak mevcuttur. Semptomların hafifletilmesi, antasitlere göre daha uzun sürme eğilimindedir, ancak aynı zamanda çalışmaya başlaması daha uzun sürer. Birkaç marka ve formülasyon olarak mevcutturlar ( ranitidin [ Zantac ], nizatidin [ Axid ], simetidin [ Tagamet ], famotidin [ Pepcid ]). Gücüne bağlı olarak reçetesiz ve reçeteyle temin edilebilirler.
 3. Asit üretimini engelleyen ilaçlar: Proton pompası inhibitörleri (örneğin omeprazol [ Prilosec ], lansoprazol [ Prevacid ]) asit üretimini engeller. Bu daha sonra hasarlı yemek borusunun iyileşmesine izin verir.

Not: Bu ilaçları kronik olarak alıyorsanız, diğer ilaçlarla etkileşimler olabileceğinden ve sık kullanım doktorunuzu semptomların ciddiyetine karşı uyaracağından, sağlık bakım uzmanınızı bilgilendirmelisiniz.

Hangi cerrahi prosedürler mide yanmasını tedavi eder ve iyileştirir?

Mide yanmasını tedavi etmek için laparoskopik cerrahi prosedürler mevcuttur. Bu seçenek genellikle yalnızca yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar yardımcı olmadıysa seçilir. Mide yanmasını tedavi etmek için ameliyat gerektirmeyen endoskopik tedaviler de vardır, ancak endoskopik prosedürler bu ameliyattan çok daha az kullanılır.

Mide yanmasını nasıl önleyebilirsiniz?

İlk adım, çoğu zaman olduğu gibi, temel yaşam tarzı değişiklikleridir. Dur sigara , kaybetmek ağırlık ve ne yemek seyretmek (sesler tanıdık?).

Bu müdahaleler mide yanması semptomlarını tam olarak hafifletmiyorsa, sağlık uzmanınızın rehberliğinde mide yanmayı azaltan veya hepsini bir arada önleyen ilaçların eklenmesi, mide yanmasını kontrol etmenizi sağlamalıdır.

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı