Sapkın Davranış nedir?

28.12.2020
1.917
Sapkın Davranış nedir?

Sapkın davranış, geniş çapta kabul gören sosyal veya kültürel normlara uymayan davranıştır. Örneğin cinayet, başka bir insanı öldürmenin kabul edilemez olduğunu belirten kültürel normu ihlal eden aşırı sapkın bir davranış biçimidir. Sapma çalışmasına yönelik, sapkın davranışın neden oluştuğuna ve bunun nasıl ele alınabileceğine ilişkin açıklamalarla birlikte bir dizi yaklaşım vardır. Çok sayıda kolej ve üniversite bu konuda kurslar sunar ve yaratıcı bir şekilde “Sapkın Davranış” adı verilen bu konuya adanmış profesyonel yayınlar vardır.

Sapkın davranışı anlamanın ilk adımı, kültürel ve sosyal normların incelenmesidir. Normlar kültürler arasında büyük farklılıklar gösterir ve bazı durumlarda, bir kültürde kibar veya beklenen davranış diğerinde kaba veya uygunsuz olarak değerlendirilebilir. Normların incelenmesi, bu tür normların tarihini, normların zaman içindeki evrimini ve toplumun kendisi değiştikçe normlarda meydana gelen değişikliklerin incelenmesini içerir. Örneğin, halka açık yerlerde eldiven giymek bir zamanlar Batı dünyasının çoğunda bayanlar için sosyal bir normdu, ancak şimdi hava soğuk olmadığı sürece biraz eksantrik olarak kabul edilecek.

Sapma psikolojik, biyolojik ve sosyolojik bakış açılarından görülebilir. Sosyoloji perspektifinden, sınıf gibi konular sapkın davranışta rol oynayabilir. Sapkın davranışların yaygın bir örneği olan hırsızlığın, yoksulluk gibi sosyolojik baskılardan kaynaklandığı söylenebilir . Biyologlar, normal davranış için biyolojik motivasyonların yanı sıra beyindeki sapkınlık ifadelerine yol açan varyasyonlarla ilgilenebilirler . Psikologlar, insanların harekete geçmesine neden olabilecek depresyondan, insanların davranışsal sınırları nasıl öğrendiklerini açıklayan erken çocukluk gelişimi çalışmasına kadar uzanan normal ve sapkın davranışların ardındaki düşünce süreçleriyle ilgilenirler.

Sapkın davranışlarla ilgili teoriler, bir dizi olası açıklamayı öne sürüyor. Birçoğu, davranışları etkilemek için birçok faktörün bir araya gelebileceğini kabul ederek disiplinler arası bir yaklaşımı yansıtır. Teoriler de yıllar içinde değişti ve kanun yaptırımı , ceza adaleti ve akıl hastalarının tedavisi gibi konulara yaklaşımı etkiledi . Örneğin, işsizleri işyerine zorlayarak, insanları çalışmasını bekleyen normlara uymaya motive etmek, 19. yüzyılda halk tarafından benimsenmesine rağmen, günümüzde kullanılan bir uygulama değildir.

Sapkın davranışları ve arkasındaki motivasyonları anlamak, çok çeşitli ortamlarda insanlar için değerli olabilir. Örneğin doktorlar, bazı hastaların neden ilaç rejimlerine uymadığını bilmek isterken, öğretmenler zorbalığın kökenlerini ve sınıfta hareket eden öğrencilere nasıl hitap edeceklerini bilmek isteyebilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı