Sigara İlişkilere Zarar Verir mi?

26.12.2020
1.808
Sigara İlişkilere Zarar Verir mi?

Elimizdeki sigara imgelerinin çoğu, bir yemek sonrası veya arkadaşlarla eğlenmek gibi sosyaldir. Aslında, “gizli sigara içme”, mevcut sahnede giderek yaygınlaşan yeni bir yarı zamanlı sigara içme türüdür. Halk sağlığı topluluğu bizi sigaranın tehlikelerine ikna etmekte o kadar başarılı oldu ki, Birleşik Devletler başkanı bile Beyaz Saray’da sigara içmek için gizlice dolaşmak zorunda kaldı! Eşinizin ve çocuklarınızın çok karşı olduğu gizli sigara gibi gizli bir davranışta bulunmanın sonuçları nelerdir? Aileler neden sigara içenlerin sigarayı bırakmasını ister? Çünkü onları seviyorlar! Onlardan, Supremes’in şarkısının sözleriyle “Aşk adına durmalarını” istiyorlar. Bu nedenle, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hala orada gizlice sigara içen pek çok kişi suçluluk duygusuyla mücadele ediyor.

Gizli sigara içme süreci iki yönlüdür. Bir yandan, sigara içenler, sigara içtiklerini gördüklerinde üzülecek olan sevdiklerini “bağışlıyor”. Öte yandan, sigaranın kendilerine getirdiği suçu kabul etmek zorunda kalmaktan kendilerini “kurtarıyorlar”. Yani sadece ailelerimizle, arkadaşlarımızla ve iş arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizden değil, sigaranın kendimizle ve kendi bedenimizle olan ilişkimizi nasıl etkilediğinden bahsediyoruz.

Açıkta sigara içmek evlerde, işyerlerinde ve diğer halka açık buluşma yerlerinde daha az kabul edilebilir hale geldikçe, sigara içmeye devam edenlerin ödediği gizli bir duygusal bedel var mı? Sigara içmenin gizli veya açıkta olması fark eder mi? Gizli sigara içmek gerçekten önemli mi? Sonuçta, herkes hayatında insanlardan bazı sırlar saklar. Bu, bu dünyada kendi ayrı kişiniz olmanın bir parçası değil mi? Başkalarının duygularını “beyaz yalanlar” söyleyerek kurtarmak için iyi bir örnek oluşturabilirsin, öyleyse neden “sadece birkaç” sigara bu kategoriye girmesin?

“Sadece birkaçı” bile sigara içmemizi, özdenetim kaybıyla bedenimizden koparır mı?

Bir çalışma, 25 yıldan fazla bir süredir Norveç’te 43.000 kişiyi izledi. Sonuçlar, her gün sadece birkaç sigara içmeye devam etmek isteyenler için cesaret verici değil. Çalışma şu sonuca varıyor: “Her iki cinste de, günde 1-4 sigara içmek, iskemik kalp hastalığından ve tüm nedenlerden ölme riskinin daha yüksek olmasıyla önemli ölçüde ilişkiliydi …” ayrıca sağlıklarını da tehlikeye atmaktadır.

Sigara içen ve sigara içen bağımlılar daha az nikotin alıyor olabilir. Ancak “hafif sigara içmek” aslında içilen her sigaranın ödül değerini artırabilir. Hafif sigara içenler, daha az sigara içmenin onları daha az bağımlı yaptığını düşünebilir. Gerçekte, her sigara içtiklerinde, seyrek de olsa, sigara içen beyinleri, ne kadar beklemek zorunda olursa olsun, bir sigara daha bekliyor olacak. Gizli sigara içmek, tüm bağımlılıkları ayırt eden özdenetim kaybının sadece başka bir versiyonu haline gelir.

Gizli sigara içmek bizi hayatımızda yakın olduğumuz insanlardan ayırır mı?

Model kadar ince ve çekici Julia D. 40 yaşına girmek üzereydi ve kendi ölümüyle yüzleşmeye başlamıştı. Sigara içmesi, hastalanırsa ailesine ne olacağı konusunda onu korkuttu. Kocasına yakın zamanda ciddi bir hastalık teşhisi konmuştu ve birkaç arkadaşının da tıbbi sorunları vardı. Günde yaklaşık 10 sigara içiyordu ama evde ya da çocukların önünde değil. Bağımlılığını hem arkadaşlarından hem de ailesinden saklayan bir “gizli sigara içicisiydi”. Kendisini “çok endişeli” ve “mükemmeliyetçi ve hipokondri hastası” olarak tanımladı, bu yüzden sigara içmek benim için işe yaramıyor.

Patrick R., dışa dönük bir kişiliğe, yayıncılıkta zorlu bir işe ve yoğun bir aile hayatına sahip iri yarı bir İrlandalı-Amerikandı. Tüm hafta sonu ya da ailesiyle tatillerde sigara içmedi, ancak pazartesi sabahları ofiste tetikleyicisi ve “sadece bir tane içmek” için yeşil ışık yaktı. Ofis kapısını kapatır ve yanardı. Geçmişte meslektaşları ona katılırdı, ancak şimdi şirkette sigara içen çok az kişi vardı. Bazı ciddi sağlık sorunları ve ailesinde kalp hastalığı, sigara ve erken ölüm öyküsü vardı. İstifa etse ve “karanlık sırrının” üstesinden gelse bile, yine de genç ölebileceğinden şüpheliydi. Yine de, sigaranın üzerinde tuttuğu şeyden rahatsızdı. Sigara içme dürtüsü ile bunun bir gün sevdiği insanları nasıl etkileyebileceği konusunda hissettiği suçluluk arasında kalmıştı.

Dumansız hale gelerek hayatınızı daha iyi hale getirin. Peki bunu nasıl başaracagınız aklınızı kurcalıyorsa ‘sigarayı nasıl bırakırım?  Adlı makaleye bakabilirsiniz.

Gerçekçi sağlık endişeleri yüzünden suçluluk yükünü kaldırmak ve sevdiklerinizi hayal kırıklığına uğratmak, bırakmanın önemli psikolojik faydalarıdır. Öz imajımızla çelişen bir davranışta bulunmanın stresini kaldırmak, bırakmanın bir başka önemli faydasıdır. Mutsuzluk kendimizi hayal kırıklığına uğrattığımızda ne oluyorsa, mutlu olabilmeyi dilediğimiz kişi olmak için elimizden gelenin en iyisini yaptığımızda ne olur? Sigarayı bırakmak gibi zor bir şey yapmak, hayatın önümüze çıkardığı diğer zor şeylerle başa çıkabileceğimize olan güvenimizi artırabilir. Bu nedenle, bu önemli sağlık değişikliğini yapmak, hayatınızdaki diğer insanların gözlerine bakmanıza yardımcı olmak için sadece uzun bir yol kat etmekle kalmaz, aynı zamanda aynada kendinize iyi baktığınızda biraz daha uzun durmanızı da sağlayabilir!

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

  1. Serhat dedi ki:

    Bende sigara kullanıyorum, o yüzden eşimle çok tartışıyoruz

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı