siğil neden olur? Siğil Nasıl Geçer

21.04.2021
1.010
siğil neden olur? Siğil Nasıl Geçer

siğil neden olur?

Siğiller yaygın bir dermatolojik problemdir. Bu estetik olmayan cilt oluşumları sadece görünümü bozmakla kalmaz, aynı zamanda sahibinin vücudunda bir virüsün varlığına da işaret eder.

Çoğu zaman 9 ila 16 yaş arası çocuklar ve 30 yaş üstü yetişkinler siğillerden muzdariptir. Hem cerrahi hem de cerrahi olmayan teknikler için geçerli olan siğilleri yok etmenin birkaç etkili yolu vardır.

Siğil nedir ve siğillere ne sebep olur?

Siğiller, çeşitli türlerden gelişen iyi huylu cilt büyümeleridir. insan papilloma virüsü (HPV) . HPV aktivasyonu, hipotermi, vücutta iltihaplanma ve rastgele cinsel yaşam gibi faktörlerin etkisi altında gerçekleşir. Vücutta siğil şeklindeki büyümeler farklı bir yapıya sahip olabilir ve cildin herhangi bir yerinde görünebilir.

Siğiller bulaşıcıdır, patojenleri hasta bir kişiyle temas yoluyla veya ortak maddeler yoluyla bulaşır. Derinin bütünlüğünün (atopik dermatit, kesikler) ihlali ile enfeksiyon riski artar.

Siğil belirtileri

Ellerde ve vücudun diğer kısımlarında siğillerin ortaya çıkmasına genellikle eşlik eden bir dizi semptom eşlik eder. Siğillerin ortaya çıkmasının belirtileri şunları içerir:

 • neoplazmın yüzeyinde cilt deseninin kaybolması;
 • siğilin ortaya çıktığı yerde acı verici hislerin olmaması;
 • bir dermatoskop ile görüntülendiğinde tromboze kılcal damarların görünürlüğü.

Siğil türleri nelerdir?

Siğillerin şekline ve konumuna ve ayrıca onları kışkırtan HPV virüsünün türüne bağlı olarak, bu neoplazmların birkaç türü vardır. Vücut üzerinde siğiller türleri şunlardır:

 • basit (sıradan, kaba);
 • düz (genç);
 • palmar-plantar;
 • filiform (siğiller asılı);
 • genital (sivri, zührevi);
 • senil siğiller.

Basit siğiller, çapı 2-10 mm olan açık (gri, sarı) veya kahverengi nodüllerdir. Bu tür neoplazm en çok okul çağındaki çocuklarda bulunur. Çoğu durumda dirseklerde, dizlerde, parmaklarda ve yüzde basit siğiller görülür.

Vücuttaki düz siğiller, yüzeyi düz ve pürüzsüz olan pembe, kırmızı veya sarı-kahverengi renkli papüllerdir. Çoğu zaman, ağız mukozasında, ellerin arkasında ve ağzın dudaklarının sınırı boyunca düz siğiller oluşur.

Palmar-plantar siğiller, granüler bir yüzeye sahip yoğun, yuvarlak plaklar ve papüllerdir. Bu neoplazmalar, ellerin avuç içi yüzeyinde ve ayakların derisinde görülür. Bacaklardaki bu siğiller genellikle ayakta dururken ve yürürken rahatsızlığa neden olur.

İpliksi siğiller, ince derinin küçük, yumuşak iplikleridir. Siğillerin çapı genellikle 4-6 mm’dir, ancak 1 cm çapa kadar neoplazmalar da bulunur.Çoğu zaman göz kapaklarının derisinde, boyunda, koltuk altlarında ve meme bezlerinin altında ipliksi siğiller görülür. .

Genital siğiller labia, penis, perianal ve pararektal alanlarda papül şeklinde görülür. Bu büyümeler kansere neden olabilir. Bu durumda, genital siğiller oldukça hızlı gelişir ve sıklıkla birkaç neoplazmdan oluşan gruplar halinde birleşir.

Vücuttaki senil siğiller (keratomlar) orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülür. Zamanla keratomlar boyut olarak artar ve hafif neoplazmalardan kahverengi siğillere dönüşür. Senil siğillerin oluşumu HPV ile ilişkili değildir. Sebepleri vücudun genetik özellikleri, yetersiz beslenme ve cilt yaralanmaları olabilir.

Kurbağa İle Siğil olurşur mu?

Bir kurbağa veya kurbağadan siğillerin bulaşabileceğine dair bir efsane vardır. Ama aslında bu gerçekle uyuşmuyor. Efsanenin kökeni, kurbağa ailesinin amfibilerinin derisinin görsel olarak siğillere benzeyen parotidlerle (deri bezleri kümeleri) kaplı olmasıyla açıklanabilir.

Siğiller ve papillomlar arasındaki farklar nelerdir?

Hem siğiller hem de papillomlar, insan papilloma virüsüne maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ancak yumuşak deri büyümeleri olan papillomların aksine siğiller yoğun bir yapıya sahiptir.

Papillomların karakteristik bir özelliği, bir bacağın varlığıdır (cilt yüzeyi ile temas noktasında hafif bir daralma). Siğillerin bacakları yoktur. Papillomlar çoğunlukla sırt, boyun, koltuk altları ve cinsel organlarda ve siğillerde – dizlerde, dirseklerde, parmakların falankslarında ve yüz derisinde görülür.

Bir siğil ile papillomayı gözle ayırt etmek genellikle zordur. Sadece bir doktor hastayı muayene edecek, tedaviyi teşhis edecek ve reçete edecek bir cilt neoplazmı teşhis edebilir.

Bir siğili koparırsanız ne olur?

Siğil yaralandığında incinebilir, kanayabilir ve büyüyebilir. Siğili ciddi şekilde yaralar veya koparırsanız, bu kötü huylu bir neoplazmaya dönüşmesine neden olabilir .

Yaralanmadan sonra siğiller kırmızıya veya siyaha dönebilir. Ancak bazı durumlarda, vücuttaki kırmızı siğiller, küçük kan damarlarının çalışmasındaki rahatsızlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir ve bu da birbirleriyle iç içe geçmelerine yol açar. Vücuttaki siyah siğiller genellikle yaşlılıkta ve kan damarlarında kan pıhtıları olduğunda ortaya çıkar. Genç yaşta siyah bir siğil ortaya çıkarsa, kardiyovasküler sistem hastalıklarına (oluşan kan pıhtılarının neden olduğu) gelişme riski taşır.

Siğilden nasıl kurtulurum?

Siğiller için tedavi , neoplazmaların giderilmesini ve insan papilloma virüsüyle mücadeleyi amaçlayan ilaç tedavisini ve ayrıca bağışıklığı artırmayı içerir. Siğilleri aşağıdaki gibi yöntemler kullanarak giderebilirsiniz:

 • radyo dalgası cerrahisi (“Surgitron” cihazı kullanılarak);
 • kriyodestrit (sıvı nitrojenin etkisiyle siğillerin giderilmesi);
 • kimyasal maruziyet (siğillerin özel bileşiklerle koterizasyonu);
 • elektrokoagülasyon (yüksek frekanslı akımın etkisi altında çıkarma).

Siğillerin halk ilaçları ile tedavisi de yaygındır. Neoplazmaların eczanelerden satın alınabilen kırlangıçotu infüzyonu ile günlük olarak silinmesi önerilir. Hint yağı ayrıca bir damlası siğile günde iki kez uygulanması gereken terapötik bir etkiye sahiptir. Sarımsak ayrıca siğilin giderilmesine de yardımcı olacaktır (tamamen yok olana kadar büyümeleri her gün ovmaları gerekir).

Sadece bir dermatolog tarafından reçete edilebilen karmaşık tedavileriyle siğillerden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Kendi kendine ilaç tedavisi, siğillerin yaralanmasına ve komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı