Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır? | Bebek Sahibi Olmak Çok Kolay!

30.03.2022
240
Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır? | Bebek Sahibi Olmak Çok Kolay!

Her evli çift kendi çocuğuna sahip olmak ister. Fakat ne yazık ki bazı çiftler kısırlık sorunları nedeniyle bu fırsattan mahrum kalmaktadır. Çiftin yaklaşık %15’i kısırdır. Kısırlık, 12 aylık düzenli, korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama ve hamile kalamama durumudur. Bir çift bir yıllık çabadan sonra hamile kalmazsa, kocanın veya kadının veya her iki partnerin de kısır olması muhtemeldir. Kısırlık erkekleri ve kadınları eşit olarak etkiler.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, “In-Vitro Fertilization” veya kısaca IVF için verilen ortak isimdir. Bu, yapay üreme teknolojisinin yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde anne vücudu dışında gerçekleşen döllenme ile oluşan bebek, kadının yumurtası alınır ve bir kültür ortamında sperm ile karıştırılır – Döllenme meydana gelirse embriyo kadın rahmine transfer edilir.

Tüp Bebek için Kimler İhtiyaç Duyar?
Tüp bebek tekniğinin gerekliliğinin başlıca belirtileri şunlardır:

Her İki Tüp Bloğu: – Bir kadının her iki tüpü de bloke edilmişse ve onarılamıyorsa, sadece tüp bebek tedavisine gitmesi gerekir. Bir erkeğin sperm sayısı çok düşükse ve onun için yapılan tüm tedaviler başarısız olursa, çiftin ICSI (İntra Sitoplazmik Sperm Enjeksiyonu) ile birlikte tüp bebek tedavisine gitmesi gerekir. Suni Tohumlama (koca veya donör spermi tarafından) 3 ila 6 denemede başarısız olursa, çift tüp bebek tedavisini seçebilir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi kapsamında izlenen adımlar şunlardır:

  • Karısının (kadının) yumurtalığından alınan yumurta veya yumurta.
  • Yumurta daha sonra koca veya donör spermiyle birlikte bir laboratuvar petri kabına (test tüpü) yerleştirilir.
  • İki veya üç gün sonra döllenmiş yumurta, karının (kadının) rahmine aktarılır.
  • Embriyo, diğer normal gebelikler gibi rahimde büyür. Hamilelik olaylarının geri kalanı, diğer normal hamile bayanlar gibi aynıdır.

Tüp Bebek fiyat:

Tüp bebek fiyatları 2022 yılı için ortalama 9.000 TL ila 15.000 TL arasında değişmektedir. Tedavinin yapıldığı kliniğe veya merkeze göre fiyat farklılıkları olabilmektedir. Tüp bebek fiyat araştırması yapan çiftlere tavsiyem tedavinin maliyeti yerine tedavi başarısına odaklanmaları ve doğru tedavi planı ile bebek sahibi olma şanslarını arttıracak merkezleri seçmeleridir.Burada dikkat edilmesi gereken konu fiyat yerine tedavi başarısını arttırabilmek için kişiye özel tedavi planı yapılmalıdır. Bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarının birlikte değerlendirilerek ve tedavi başarısını olumsuz yönde etkileyecek sorunlara çözüm üretildikten sonra tedaviye başlanması tedavi başarısını arttırmaktadır. Ankara bir çok tüp bebek merkezi barındıran şehirlerimizden biri ve bu kliniklerde yapılan tedavi sonucu bir çok başarılı sonuç gerçekleşmektedir. Yazımın genelinde bahsettiğim kişiye özel tedavi planı oluşturulması bebek sahibi olmak için başarı şansınızı yükseltiyor.

Tüp Bebek Maliyeti şunları içerir:

  • Hastane masrafları, konsültasyonlar, yumurta toplama masrafları, dölleme tekniği masrafları.
  • Kan testleri maliyeti, harmon analizi, Ultrason taraması.
  • Enjeksiyonların ve ilaçların maliyeti, esas olarak yumurtalıkları birden fazla folikül (yumurta) almak için uyarmak için Bu, tüp bebek tedavisinin en büyük maliyetidir.
  • Diğer harcamalar-kişisel harcamalar, seyahat, konaklama vb.

Başarı Oranı :
Tüp bebek tedavisi %100 başarılı değildir. Döllenme aşamasında veya implantasyon aşamasında başarısızlık meydana gelebilir. Kürtajlar da meydana gelebilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında tüp bebek tedavisinin başarısı siklus başına %25-50 civarındadır. Bu nedenle bir kadın, çocuk sahibi olmak için başarılı bir şekilde bir veya daha fazla tedavi döngüsüne ihtiyaç duyabilir.

Tüp Bebek Caiz mi?

Bazı hastalarımız tüp bebek tedavisinin caiz olup olmadığı yönünde soru soruyorlar. Bu konuda diyanet işlerinin görüşü şöyle;İster kadın, ister erkekteki bir kusur sebebiyle, tabii ilişkiyle gebeliğin gerçekleşmesi mümkün olmadığı takdirde, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 20.05.1992 tarihli kararına göre;
a) Döllendirilecek yumurta ve spermin her ikisinin de nikâhlı eşlere ait olması, yani bunlardan herhangi birisinin yabancıya ait olmaması;
b) Döllenmiş olan yumurtanın, başka bir kadının rahminde değil de yumurtanın sahibi olan eşin rahminde gelişmesi;
c) Bu işlemin, gerek anne babanın, gerek doğacak çocuğun maddi, ruhi ve akli sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağı tıbben sabit olmak şartıyla, tüp bebek yöntemine başvurmakta bir sakınca yoktur.
Akla gelebilecek diğer bir soru da şudur: Tüp bebek tedavisi mi yapalım, yoksa kaderimize razı olup sabır mı edelim?

Tüp bebek bir tedavidir. Tedavi görmemek ve kaderlerine razı olmak diye bir şey yoktur. İyileşmek de kaderin gereğidir, Allah bir dert vermişse tabi ki dermanını vermiştir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Bedeviler (Peygamberimize gelen) dediler ki: “Yâ Resûlallah! Hasta olursak hastaneye gidelim mi?” dediler. Allah’ın Elçisi: “Evet şifa bulun. Ey Allah’ın kulu şifa arayın. Çünkü Allah yarattığı her hastalık için bir veya birden fazla şifa yaratmıştır” buyurdu.

 

Doğal Döngü IVF :“Doğal Döngü IVF” kullanılarak maliyette azalma sağlanabilir. Bu prosedür Yumurtalık Hiperstimülasyonunu kullanmaz; bu nedenle süperovülasyon için kullanılan enjeksiyonların büyük maliyeti azalır. Doğal döngü IVF, aynı zamanda “Düşük stimülasyonlu IVF” olarak da bilinir. Yapay doğurganlık ilaçları kullanmayan veya çok düşük dozda olan bir tüp bebek prosedürüdür. IVF’nin en büyük maliyeti Yumurtalık stimülasyon ilaçları olduğundan, bu ilaçlardan kaçınmak IVF maliyetini azaltacaktır.

Doğal Döngü IVF’nin Uyarılmış Döngü IVF’ye Göre Çeşitli Avantajları Vardır:Doğal döngü IVF, vücudun normal yumurtlama sürecini kullanır. Doğal döngü IVF gerekirse her ay tekrarlanabilir. 3 döngüden sonraki kümülatif gebelik oranı, uyarılmış IVF’nin başarısına yaklaşacak veya ona eşit olacaktır. Yumurtalıkların hiperstimülasyonunun komplikasyonlarından kaçınılır. Bu nedenle, doğurganlık ilaçları kullanmak istemeyen, doğurganlık ilaçları almaya gücü yetmeyen veya doğurganlık ilaçları kullandıklarında bile çok yumurta üretemeyen kadınlarda – Doğal döngü IVF mantıklı ve genellikle başarılı bir alternatiftir.

Sonuç :
Tüp bebek tekniği kısırlık sorunu için bir nimettir. Şu anda IVF teknikleri, insanlarda yavru üretmek için başarıyla kullanılmaktadır. Düşük maliyetli IVF, doğal yollarla gebe kalamayan milyonlarca orta sınıf kadının çocuk sahibi olmasını sağlar.

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı