Vajinismus Nedir Ve Neden Olur?

22.04.2021
443
Vajinismus Nedir Ve Neden Olur?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus, vajina çevresindeki kasların istemsiz olarak kasılmasına neden olur. Bu biraz ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir.

Vajinismus, seks yapmış olsanız da olmasanız da ortaya çıkabilir. Vajinismus genellikle genital bölgeye dokunulduğunda ortaya çıkar. Bu, örneğin cinsel ilişkiden önce, tampon yerleştirmeden önce veya jinekolojik muayene sırasında olabilir.

Vajinismusun birkaç olası nedeni vardır. Bunlar, aşağıdaki gibi fiziksel ve psikolojik faktörleri içerir:

  • doğum sırasında travma
  • tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, maya enfeksiyonları ( pamukçuk ), kronik ağrı sendromları, endometriozis gibi tıbbi durumlar
  • geçmişte tecavüz, cinsel taciz veya saldırı
  • geçmişte acı bir muayene
  • hoş olmayan cinsel ilişki
  • hamile kalma korkusu
  • vajinanın penetrasyon için çok küçük olabileceğinden korkmak

Vajinismus tedavisi, ona neyin sebep olduğuna bağlıdır. Vajinismusun herhangi bir tıbbi nedenini belirlemek ve tedavi etmek için doktorunuzu görmek önemlidir. Terapiler pelvik taban fizyoterapisi, gevşeme becerileri, danışmanlık ve Botoks enjeksiyonlarını içerir.

Kişisel Bakım

Bir dizi kişisel bakım tekniği vajinismus tedavisine yardımcı olabilir.

Vücudunuzu tanıyın. Vücudunuzu ve sizin için neyin iyi hissettirdiğini keşfetmek için kendinize biraz zaman ayırın. Rahat olduğunuzdan emin olun ve kendinizi genital bölgede hissetmeye başlayın.

Kendinize nüfuz etmeye çalışmadan önce vajinanızın dış kısmının (vulva) içinde ve çevresinde nasıl hissettirdiğine alışın. Bununla rahat ve rahat olduğunuzda, parmağınızı vajinanızın içine nazikçe sokmayı deneyin. Bunu yapacak kadar rahat hissettiğiniz bir aşamaya gelmeniz günler veya haftalar alabilir. Bunu yapabildiğiniz zaman, parmağınızla vajinanızın içinde hissedin ve çok nazikçe itin.

Bunun yerine yağlanmış bir tampon takmayı deneyebilirsin. Aynı yöntemi kullanın, herhangi bir şey yerleştirmeden önce sakin ve rahat olduğunuzdan emin olun.

Cinsel bir partneriniz varsa, vajinanızın etrafında olmasına alışmak için cinsel organlarınıza nazikçe dokunmalarını isteyebilirsiniz. Yine, parmağınızla delinecek kadar rahat hissetmeniz muhtemelen zaman alacaktır.

Cinsel ilişkiyi denemek istediğiniz bir aşamaya geldiğinizde, işleri yavaşça yapın ve hiçbir şeyi aceleye getirmeyin.

Bu yöntemler işe yaramazsa, sizi bir cinsel sağlık uzmanına sevk edebilecek doktorunuzla iletişime geçin.

Ağrınız varsa, alabileceğiniz ilaçlar konusunda tavsiye alın.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı