Varis belirtileri ve aşamaları nelerdir?

26.12.2020
523
Varis belirtileri ve aşamaları nelerdir?

Venöz yetmezliğin belirtileri ve aşamaları nelerdir?

Venöz hastalık aşamaları

Yüzeysel venöz hastalık, her yaş ve aktiviteden kadın ve erkeklerde gelişir. Çoğunun görünür varisli damarları varken, bazılarının belirgin bir hastalık belirtisi yoktur.

Doğru tanı, venöz bir problemin doğru sınıflandırılmasının temelidir.

Belirsizliği azaltmak ve venöz soruna standart bir yaklaşım benimsemek için, uzmanlardan oluşan bir ekip bir sınıflandırma sistemi – CEAP geliştirdi. Bu kısaltma şu anlama gelir:

Klinik – hastanın damarları nasıl görünür

Etiyoloji – Sorun kalıtsal mı?

Anatomi – Hangi damarlar zarar görür?

Patofizyoloji – kanın hangi yönde hareket ettiği (normal veya değil) ve kan akışının nerede engellendiği

Yüzeysel damar hastalığının görünür belirtileri yok

Ayaklarda yüzeysel venöz hastalık belirtisi görülmez.

Venöz ağ

Doğrudan cilt altında gördüğünüz veya hissettiğiniz damarlara yüzeysel damarlar denir. Venöz ağlar, deri altında görünen küçük kan damarı kümeleridir. Genellikle kırmızı, mavi veya mor tonları vardır; Örümcek ağına benziyor. Genellikle yüzde ve bacaklarda görülür.

Varisli damarlar

Ayak derisinin altında varisli damarlar belirir. Bu genişlemiş damarlar kalınlaşmış ve bükülmüş olduğundan görülmesi kolaydır. Deri altı yağ örtüsünden dolayı fazla kilonun tespiti zor olabilir.

Şişme

Kronik venöz yetmezlikten muzdaripseniz, parmakla bastırıldığında dokularda derin bir delik bırakarak sıklıkla bacaklarda ve ayaklarda şişlik gelişir. Sebepler kahve ve alkol tüketimi, uzun süre ayakta durmak veya bir süre oturmak, yüksek sıcaklıklara ve hormonal değişikliklere maruz kalmaktır.

Cilt değişiklikleri

Uzun süreli kalınlaşma ve venöz basınçta artış, cildin kırmızımsı kahverengi renginin gelişmesine neden olur. Bacaklarda ve ayaklarda da görülebilmesine rağmen en iyi diz çevresinde görülür.

Venöz ülserler

Venöz ülserler genellikle dokunulduğunda ağrılıdır, büyük değildir ve orta derecede can sıkıcıdır. Yüzeysel venöz hastalığın önceki aşamalarının bir komplikasyonunu temsil ederler. Süreç, önemli ölçüde büyüyebilen küçük bir kesi ile başlar. Venöz ülserler kırmızı renkli ve sıvı ile akıcı olabilir.

Yüzeysel venöz yetmezliği nasıl önleyebilirim?

Yüzeysel venöz yetmezlik gelişme riskini azaltmak için sağlıklı bir yaşam tarzı önerilir. Uygun egzersiz, alkol ve sigaradan uzak durma ve dengeli beslenme özellikle önemlidir.

Düzenli venöz egzersiz aynı zamanda yüzeysel venöz yetmezliğin gelişmesini veya ilerlemesini de engeller. Ayrıca Lioton 1000® jel, varis komplikasyonlarının gelişmesini önleme özelliğine sahiptir.

 

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı