Vücutta Kaşıntı Neden Olur?

29.12.2020
682
Vücutta Kaşıntı Neden Olur?

Sırt kaşıntısı, kızarıklık, güneş yanığı, kuru cilt , uyuz , egzama , dermatit veya sedef hastalığının sonucu olabilir . Hamilelik, böcek ısırıkları ve çevresel tahriş edici maddelerle temas da ciltte kaşıntıya neden olabilir. Sırtın kaşınması oldukça rahatsız edici olsa da, bu yaygın bir durumdur ve çoğu durumda genellikle ciddi bir hastalığa işaret etmez. Bununla birlikte, diyabet , tiroid hastalığı ve anemi gibi sırt da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde ciltte kaşıntıya neden olabilecek bazı temel koşullar vardır .

Sebebe bağlı olarak, sırt kaşıntısının bazı semptomları, bazen kurdeşen, kızarıklık veya kızarıklıkla birlikte olabilen üst ve alt sırt bölgelerinde kaşıntılı cilt içerebilir. Sırt kaşınması genellikle kaşıntılı cilt semptomlarını hafifletirken, kurdeşen veya kızarıklık mevcut olduğunda, bazen iyileşmek için ilaçlı kaşıntı önleyici cilt kremleri kullanılır. Kurdeşen veya ani bir kızarıklık da bir alerjinin belirtisi olabilir .

Vücutta Kaşıntı Neden Olur?Kaşıntıya neden olduğu bilinen çevresel tahriş edici maddelerden birkaçı kimyasal deterjanlar, çimen ve çalılık ve bazı giysi liflerini içerir. Bu durumlardan biri kaşıntıya neden olduğunda, genellikle bu maddelerden birine alerjik reaksiyona bağlıdır. Ancak bazı durumlarda, ciltte ter ve bakteri karışımı nedeniyle insanlar kaşıntı yaşayabilir. Genellikle bu tür kaşıntılar banyodan sonra geçer.

Hamilelik sırasında, kadınlar genellikle genel olarak kaşıntılı cilt yaşarlar. Bu meydana geldiğinde, sırt kaşıntısı genellikle kilo alımına bağlı cilt gerilmesinden kaynaklanır ve ayrıca cilt reaksiyonuna neden olan hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir. Bazı kadınlar hamilelik sırasında kısa süreli kaşıntı yaşarken, diğerleri tüm hamilelikleri boyunca ciltte kaşıntı yaşarlar.

Deri döküntülerine ve kuru cilde neden olduğu bilinen koşullar da kaşınmaya neden olur. Sedef hastalığı, egzama ve dermatit gibi cilt rahatsızlıkları sıklıkla suçlanır. Sedef hastalığı esas olarak kafa derisini etkilese de, her birinin kafa derisine yakınlığı nedeniyle sırt, alın ve yüz de etkilenebilir. Çoğu insan, uygun tıbbi tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile bu koşulların her birinin azaldığını fark eder.

Kuru cilt, kaşıntıya neden olduğunda , bölgeyi nemlendirmek için bir losyon veya krem sürülerek kolayca giderilebilir . Kronik kuruluk ve kaşıntı bir sorun olduğunda, bir kişinin hidrasyon çabalarını artırması gerekebilir. Bununla birlikte, kaşıntı devam ederse, sağlık uzmanları aşırı kuru cildin altında yatan olası bir nedeni incelemek için bir doktora danışmanızı önerir.

Bazen, daha ciddi başka bir rahatsızlığı olan bir kişi, vücudun diğer bölgelerinde kaşınmanın yanı sıra sırtta kaşıntı yaşayabilir. Bu genellikle altta yatan hastalığın yarattığı sinir hasarına bağlanır. Bununla birlikte, bazı kişilerde, altta yatan bir hastalığı tedavi etmek için alınan ilaçlar da sırt kaşıntısına neden olabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı