Yeni doğan bebeklerde ishal olması normal mi? Belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

29.12.2021
481
Yeni doğan bebeklerde ishal olması normal mi? Belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

1 aylik bebek ishal olur mu ?

Bebek bezinde sulu dışkılama olduğunu mu fark ediyorsunuz ? Bebeklerde buna neyin sebep olduğunu ve ishali nasıl hızlı bir şekilde durduracağınızı öğrenin. 

Özellikle bebeğin ilk birkaç ayında bebek dışkısının yumuşak ve gevşek olması normaldir . Ancak bebeğin ishal olduğunda, muhtemelen bunu bileceksiniz. Orlando’daki Arnold Palmer Çocuk Hastanesi’nde pediatrik gastroenterolog olan Shaista Safder, “Kaka sulu bir kıvama sahip olacak ve bağırsak hareketleri daha sık gerçekleşecek” diyor. İshalli bebeklerin de ateşi olabilir veya yemek yemeye ilgisiz görünebilir. Akan dışkının olası nedenlerini ve bebek ishalini nasıl hızlı bir şekilde durdurabileceğinizi öğrenin.

Bebek İshal Nasıl Görünür?

Biberonla beslenen bebekler kahverengi-kahverengi kaka yapma eğilimindeyken, anne sütü alan bebeklerde bebekler gevşek, sarı ve keyifsiz dışkıya sahiptir. Peki bebek ishali ile normal kaka arasındaki farkı nasıl anlarsınız? Sadece dokuyu değil, bağırsak hareketlerinin sıklığını inceleyerek başlayın. 

Bebek çok küçükken (bir aydan az) her yemek yediğinde ve hatta daha sık bir bağırsak hareketi görmek normaldir. Bir ay sonra , kirli çocuk bezleri günde yaklaşık üç veya dörde düşmeli; iki ay sonra, günde bir ila haftada bir kadar seyrek olabilir. Ancak bebeğinizde ishal varsa, normalden iki veya üç kat daha fazla kaka yapacaktır.

Ayrıca bebek ishali sulu görünür ve genellikle yüksek hacimlerde gelir. Renk sarıdan yeşile ve koyu kahverengiye kadar değişebilir. İshalli bebekler de ajite ve huysuz davranabilir ve beslenmede sorun yaşayabilirler. Bu yan etkiler biberonla beslenen bebek ishali ve emzirilen bebek ishali ile ortaya çıkabilir.

Yeni Doğan Bebeklerde İshal Nedenleri

Bebeklerde ishalin birçok potansiyel nedeni vardır. İşte en yaygın olanlardan bazıları.

Viral enfeksiyonlar. Rotavirüs, 2 yaş ve altındaki çocuklarda ishalin en yaygın nedenidir. Neyse ki, bu bağırsak enfeksiyonuna yakalanan çocukların sayısı, 2006’da oral rotavirüs aşısının kullanıma sunulmasından bu yana önemli ölçüde azaldı. Dr. Safder, “Aşılı çocuklar rotavirüse yakalanmaya devam edebilir, ancak çocuklar ishal olduğunda daha hafif semptomlara sahip olma ve daha hızlı iyileşme eğilimindeler” diyor.

antibiyotikler. Antibiyotik alan her 10 çocuktan birinde ishal, mide bulantısı ve mide ağrısı gelişir. Bronx’taki Montefiore Tıp Merkezi’ndeki Çocuk Hastanesinde Pediatrik Antimikrobiyal Yönetim Programı Direktörü Iona Munjal, “Kötü bakterileri hedef almanın yanı sıra, antibiyotikler bağırsaktaki sağlıklı bakterileri öldürerek mide rahatsızlığına veya ishale neden olabilir” diyor. , New York. Antibiyotiklerin bebeğinizin ishale neden olduğunu düşünüyorsanız , ilacı kesmeden önce doktorunuzla konuşun. Antibiyotikleri erken durdurmak, antibiyotik direncine yol açan ve bakteriyel bir enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.

Parazitler. Kreşlerdeki bebeklerin, parazitlerin neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonu olan giardia’ya yakalanma riski daha yüksektir. İshal nedeniyle bebekler dışkı bulaşmış oyuncakları, yiyecekleri, ellerini veya diğer nesneleri ağızlarına soktuğunda maruziyet meydana gelir. Çoğu çocuk özel tedavi görmeden iyileşir.

Süt alerjisi. Çocukların yüzde 3’e kadarı, çoğu formül de dahil olmak üzere süt ürünlerinde bulunan süt proteinlerine alerjidir ve anne sütüyle beslenen bebeklerde, annelerinin tükettiği süt ürünlerindeki süt proteinlerine alerji geliştirebilir. Süt proteini alerjisi olan bir bebek, ishalin yanı sıra kusabilir ve kurdeşen geliştirebilir. Bebeğinizin süt proteini alerjisi varsa, çocuk doktorunuz bunları özel bir formüle geçirebilir. Emziren anneler süt veya süt proteini içeren gıdalardan vazgeçmek zorunda kalabilirler.

Yenidoğan Bebeklerde İshal Tedavileri

İshal vücudun mikroplardan kurtulma yolu olduğundan, hastalığın ilaçsız seyrine devam etmesine izin vermek en iyisidir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bebekler için bu ilaçları onaylamadığı için Dr. Safder, “Bir bebeğe asla ishal önleyici ilaç vermemelisiniz” diyor . Bunun yerine, küçük çocuğunuzun rahatsızlığını bu numaralarla hafifletebilirsiniz.

Bol sıvı verin. San Diego’daki Rady Çocuk Hastanesi’nde pediatrik gastroenterolog olan Rebecca Cherry, “İshalli bebekler dehidrasyona özellikle duyarlıdır, çünkü küçük bedenleri sıvıları daha büyük çocuklara veya yetişkinlere göre daha hızlı kaybeder” diyor. Bebeğiniz ishalden sıvı kaybettiği ve muhtemelen o kadar fazla yemek yemediği için, doktorunuz uygun olduğunu söylüyorsa, onlara daha sık meme veya biberon vermenin yanı sıra pediatrik oral rehidrasyon içeceği vermelisiniz. Dr. Cherry, “Doktorunuzun onayı olmadan formülleri değiştirmeyin ve meyve suyu vermeyin. Meyve suyu gibi şekerli içecekler ishal semptomlarını kötüleştirebilir” diyor. Bunun nedeni, bazı çocukların şekerleri kolayca sindirememeleridir.

Sağlıklı yiyecekler yedirin. Katı gıdalarla beslenen bebekler normal beslenmelerine devam edebilirler. Dr. Cherry, ” Genellikle bağırsak sorunları olanlara verilen BRAT diyetinin [muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek] gerçekten yararlı olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Ayrıca, protein de yok ” diyor. Bunun yerine doktorlar artık yulaf ezmesi, tam buğday ekmeği ve kraker gibi nişastalı yiyeceklere ek olarak tavuk gibi yağsız etleri ve ayrıca kayıp sodyumun yenilenmesine yardımcı olmak için ısırık büyüklüğünde simit ve krakerleri önermektedir. Dr. Safder, “Yoğurtta bulunan veya oral damlalarda bulunan probiyotikler, sindirim sistemindeki sağlıklı bakterilerin yenilenmesine yardımcı olabilir” diye ekliyor.

 İshaldeki asit, sürekli kirli çocuk bezleri ve sık sık silme cilt tahrişine ve bebek bezinin kızarmasına neden olabilir . Dr. Cherry, bebeğinizin bezini sık sık değiştirmenizi önerir; mendil yerine yumuşak bir bez ve ılık su kullanarak; ve bebeğinizin kalçalarını kurutmak veya havayla kurutmak. Her değişimde kalın bir bebek bezi merhemi kaplaması veya petrol jölesi veya çinko oksit gibi başka bir nem bariyeri uygulayın. Döküntü düzelmezse veya birkaç gün sonra kötüleşirse doktorunuza bildirin. Bu genellikle, reçeteyle veya reçetesiz satılan mantar önleyici kremle tedavi gerektiren bir maya enfeksiyonunu gösterir.

Bebek Doktara Ne Zaman Gitmeli ?

Bebeğinizde sarı sulu ishal, yeşil ishal, kahverengi ishal veya bunların arasında herhangi bir şey var mı? Sebebe bağlı olarak, bu bağırsak hareketleri beş ila 14 gün arasında sürebilir. Bebeğinizde aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, çocuk doktorunuzu aramalısınız.

  • Dehidrasyon belirtileri (bıngıldağın çökmesi, birkaç ıslak bez, ağlarken kuru gözler, ağız kuruluğu, çökük gözler veya uyuşukluk)
  • Üç veya daha fazla ishalli dışkıda mukus veya kötü koku (bir aylık veya daha küçük bebekler için)
  • Dışkıda kan
  • Antibiyotik alırken şiddetli ishal
  • Ateş ( 3 aydan küçük bebekler için 100,4 Fahrenhaytın üzerinde; 3 aydan 12 aya kadar 102 Fahrenhaytın üzerinde)
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı