Yürümenin Faydaları Nelerdir?

29.12.2020
503
Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Elbette, yürüme dahil herhangi bir fiziksel aktivitenin genel sağlığınız için bir nimet olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak özellikle yürümenin birçok faydası vardır. İşte sizi şaşırtabilecek beş şeyden oluşan bir liste.

1. Kilo arttırıcı genlerin etkilerine karşı koyar. Harvard araştırmacıları, bu genlerin aslında vücut ağırlığına ne kadar katkıda bulunduğunu belirlemek için 12.000’den fazla insanda 32 obeziteyi teşvik eden geni inceledi. Daha sonra, günde yaklaşık bir saat hızlı yürüyen çalışma katılımcıları arasında, bu genlerin etkilerinin yarı yarıya azaldığını keşfettiler.

2. Tatlı bir dişin evcilleştirilmesine yardımcı olur. Exeter Üniversitesi’nden bir çift çalışma, 15 dakikalık bir yürüyüşün çikolata isteklerini azaltabileceğini ve hatta stresli durumlarda yediğiniz çikolata miktarını azaltabileceğini buldu. Ve son araştırmalar, yürüyüşün çeşitli şekerli atıştırmalıkların isteklerini ve alımını azaltabileceğini doğruluyor.

3. Meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Araştırmacılar, her türlü fiziksel aktivitenin meme kanseri riskini azalttığını zaten biliyorlar. Ancak, yürümeyi sıfırlayan bir Amerikan Kanser Derneği araştırması, haftada yedi saat veya daha fazla yürüyen kadınların, haftada üç saat veya daha az yürüyenlere göre% 14 daha düşük meme kanseri riskine sahip olduğunu buldu. Ve yürüme, fazla kilolu olmak veya ek hormonlar kullanmak gibi meme kanseri risk faktörleri olan kadınlar için bile bu korumayı sağladı.

4. Eklem ağrısını hafifletir. Birkaç çalışma, yürüyüşün artritle ilişkili ağrıyı azalttığını ve haftada beş ila altı mil yürümenin ilk etapta artrit oluşumunu önleyebileceğini bulmuştur. Yürümek eklemleri, özellikle osteoartrite en duyarlı olan dizleri ve kalçaları yağlayarak ve onları destekleyen kasları güçlendirerek korur.

5. Bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir. Yürüyüş, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde korunmanıza yardımcı olabilir. 1.000’den fazla erkek ve kadın üzerinde yapılan bir araştırma, haftada en az 5 gün, günde en az 20 dakika yürüyenlerin, haftada bir veya daha az egzersiz yapanlara göre% 43 daha az hastalık günü geçirdiğini ortaya koydu. Ve hastalanırlarsa, bu daha kısa süreli oldu ve semptomları daha hafifti.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
morruj
Merhaba,2020 sonlarında başlayan bu serüvenimizde sizler için en net araştırmalarımızla hizmet vermeyi hedefleyen en yeni nesil kadın sitesi olarak, kuruluşun yöneticisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

haberler, sağlık, fitnes,kadın sitesi,kadın portalı